Trabant

Text dotazu

V encyklopediích a na internetu najdeme ke slovu Trabant různé výklady. Potřeboval bych najít publikaci, v níž se výklad slova Trabant, resp. trabanti, váže k nosičům, kteří v nosítkách přepravovali panovníka, či jiné vysoké hodnostáře. Děkuji moc za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, tentokrát vám asi odpověď, kterou hledáte, nenajdeme. Výklad slova trabant ve smyslu nosiče, jsme v žádných encyklopediích a slovnících nenašli. Všude je trabant zmiňován pouze jako strážce, průvodce významné osoby, tělesný strážce ap., popřípadě jako zastaralý astronomický termín pro satelit.
Soudíme, že použití ve významu nosiče je ojedinělé, pokud se vůbec vyskytuje. Zajímavá je snad etymologie: Ottův slovník uvádí italský původ, italské slovníky český (!), drabant, dráb. České slovníky jako pravděpodobný původní jazyk němčinu, německé češtinu. V každém případě je slovo z 15. století a váže se k prvním husitským válkám. Znamenalo pěšího vojáka, pěšáka. Odtud další významy ve smyslu doprovodu, ochránce, stráže ap. Jeden německý slovník uvádí možný původ z perského darbán, tj. vrátný, strážce dveří, brány.
Pokusíme se ještě podívat, ale obáváme se, že výsledek nebude velký. Můžeme se zeptat, odkud je význam, na který se ptáte, možná by to pomohlo při hledání? Z druhé strany by se dalo jít přes historické souvislosti, teoreticky by mohlo jít o nějaké podobné slovo.