Tortura

Text dotazu

Dobrý den, prosím zda by bylo možné osvětlit mi, zda tortura nebo-li právo útrpné bylo trestem nebo důkazem používaným v 16.st. Z různých textů lze totiž chápat význam i jako trest i jako důkaz. Děkuji za upřesnění a jsem s pozdravem

Odpověď

Dobrý den, bohužel se nám nepodařilo nalézt informace, které by se vztahovaly k užití tortury speciálně v 16. století. Z dostupných publikací o historii mučení a inkvizi se domníváme, že v průběhu dějin byla tortura používána jako trest i jako nástroj, kterým bylo na obviněných získáváno doznání. V knize "Inkvizícia nezomiera" je uvedeno, že v kmenech s nižším stupněm vývoje se mučení většinou vyskytuje jen jako trest, a to buď jako samostatný trest nebo jako zostření jiných trestů, zejména trestu smrti. Starověké národy jen zřídkakdy využívaly torturu s cílem donutit obviněného k přiznání. Tresty mrzačení těla se byly používané v Evropě i ve starověku a ranném středověku.

Pokud se v období inkvizičního procesu mluví o tortuře, je nutné zmínit, že mučení se vyskytovalo jednak v trestním právu hmotném, a to buď jako samostatný trest, a nebo jako zostření trestu, a jednak v trestním právu procesním. Jediným účelem tortury bylo  donutit obviněného  k přiznání, tortura byla jen dokazovacím úkonem. Torturu před biskupskými soudy připouštěla církev od roku 1252. Říšský zákon Constitutio criminalis Carolina z roku 1533 stanovil zásady inkvizičního trestního řízení, jsou zde jmenované i jednotlivé tresty.

Z českého prostředí zmiňuje kniha "Inkvizícia nezomiera" soud s účastníky stavovského povstání z let 1618-1620. Některým povstalcům se měl trest smrti zostřit mučením, císař nakonec nakonec zostření trestu torturou s výjimkou dvou povstalců zrušil. Další příklady užití tortury v Čechách naleznete např. v knize "Ortel podle práva" nebo ve sborníku "Hrdelní soudnictví v českých zemích ...", kde je také uvedeno, že s podmíněným trestem smrti bývalo spojeno sepsání hrdelního reversu a někdy i vypovězení z města (panství) a tělesný či mrzačící trest.

použité zdroje:
* RASLA, Anton. Inkvizícia nezomiera : o funkcii tortůry. Bratislava : Obzor, 1991. 215 s. ISBN 80-215-0117-0.
* MATOUŠ, Václav. Ortel podle práva : výsadní hrdelní právo města Dobrušky pro všechny města a vesnice bývalého panství opočenského a smiřického v letech 1364-1765. Rychnov nad Kněžnou : Okresní muzeum Orlických hor : Státní okresní archiv ; Dobruška : Město Dobruška, 1997. s. 19-42. ISBN 80-86076-01-6.
* Hrdelní soudnictví českých zemí v 16.-18. století : sborník příspěvků z konference, konané v Pardubicích 21.-22.9.1995 = Capital punishment in the judiciary of the Czech lands from the 16th to the 18th century. Pardubice : Východočeské muzeum : Historický klub, 1996. 192 s. ISBN 80-86046-06-0.
* Ottův slovník naučný - http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/348709-utrpne-pravo
* SLUŠNÝ, Jaromír. Historie mučení.  Praha : XYZ, 2008. 285 s. ISBN 978-80-7388-071-2.
* INNES, Brian. Dějiny mučení. Praha : Svojtka & Co., 1999. 192 s. ISBN 80-7237-127-4.