toponomastika

Text dotazu

Dobrý den, nevím, kde se jinde zeptat, jak se vyvíjel název obce Korunní v Doupovských horách (okres Karlovy Vary), zda je starší název Korunní či Krondorf, který jsem našel na historických mapách (Muellerova mapa 1720 Crondorf). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

obec Korunní nesla dříve název Krondorf.  Kniha "Místní jména v Čechách" uvádí následující historické zápisy o vsi Korunní (Krondorf):

"Krondorf, ves na pravém břehu Ohře 14 km zjz. od Kadaně: 1460 castrum Egrberg - cum vilis..Melnik, Crondorf, Steynklis, DD 5/52 (Desky dvorské); 1488 in castro Egerberk - in ..melnik, Krondorffie, Ssteynklis, DD. 6/129;  1593 zámek řečený Egerberk - ves mielnik, ves Krondorff, ves Ssteynklos, DZ 168 Q 11 (Desky zemské); 1629 (prodal) tvrz Polaky - ves Sstenglos, ves Krondorff, DZ 143 J 5; 1787 Hft Pohlig: Krondorf von 18 N. , Schaller VII, 90 (Schaller Jaroslaus: Topographie des Königreiches Böhmen)".

(zdroj:  PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. sv. II.  1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949. s. 414. )

Vysvětlení názvu obce uvádí výše uvedená kniha následující: " Krondorf je doložen z 15. století (...) Proto lze vykládati jméno Krondorf  = korunní ves, tj. ves založená na královském zboží.  V jiných, a to starších MJ (místních jménech) se Kron- vykládá buď z Kranich 'jeřáb', např. Kronberg (...) anebo ze starobylejšího střněm. tvaru kran(e) 'jeřáb', např. Kronach (...)."

Historii stáčení vody Korunní můžete nalézt na internetových stránkách: http://www.korunni.cz/o-nas/historie.html

Zdroj:

PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv