Tobias Ernestus Liehre

Text dotazu

Dobrý den.

Hledám informace o hudebním skladateli jménem Tobias Ernestus Liehre (někdy
psán i Lyre či Lyhr). Měl se narodit v r. 1644, a zemřel 24. 9. 1727 v
Praze. Bohužel se mi nepodařilo zjistit více o této osobě.
Prosím o pomoc, kde bych mohl nalézt další informace o této osobě.

Odpověď

Dobrý den,

o Tobiasi Ernestu Liehrovi jsme v různých biografických slovnících a hudebních publikacích nalezli pouze základní informace, více by Vám snad mohlo pomoci Hudební oddělení Národní knihovny ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_oh_stud1.htm ).

Liehre, Tobias Ernestus - německý skladatel původem z Čech, narozen kolem roku 1644 v České Lípě a zemřel 24.9.1727 v Praze. Studoval gymnázium u jezuitů v Praze (1669 rétorem). Od roku 1672 byl tenoristou a od r. 1681 varhaníkem chrámu Sv. Víta v Praze. Jeho chrámové skladby se dochovaly v kapitulním archivu v Praze a ve Vratislavi.

Zdroje:

* Pazdírkův hudební slovník naučný. Část osobní, svazek druhý, L-M. Brno : Ol. Pazdírek, 1937. Str. 41.

* Československý hudební slovník: osob a insitutcí. Svazek prvý, A-L. Praha: Státní hudební vydavatelství, 1963. Str. 833.

Podobné informace jsme nalezli také v publikaci Hudební Praha: průvodce po stopách skladatelů, instumentalistů, pěvců, dirigentů a nástrojařů od Jiřího Františka Musila (Díl I. Hradčany, Malá Strana, Staré Město, Josefov. Praha: Lidové noviny, 2005. Str. 53. ISBN 80-7106-699-0):

"Na svatovítském kůru se od nejstarších dob provozovala hudba na vynikající úrovni. Již z konce 17. století známe jména členů dómského sboru, který na něm účinkoval. Od roku 1681 místo u varhan zaujímal českolipský rodák, výborný tenorista Tobias Ernestus Liehre (kolem 1644-1727), jehož dvě skladby se dochovaly v kapitulním archivu. Na housle hráli pánové Langer, Šveler a Šprisler. Dále se uplatnili gambista Jiří Metelka, bračisté Tomas a Jakub Trenský, fagotista Krebs, trombonisté Kristian Hofman, Martin Svoboda a Ritter. Zpěvní party obstarávali basisté Forst a Aida, tenoristé Thun, Rosacius a Vencely, dva altisté a dva diskantisté. Mimoto pravidelně účinkovali ještě čtyři další choralisté..."