Tkalci v Jihlavě

Text dotazu

Vážení,

dostala se mi do ruky publikace o historii několika míst v okolí: Brtnice, Batelova.
Při této příležitosti jsem se dočetla, že mnoho tkalců po válce se Švédy odešlo z Jihlavy do okolních městeček, vesnic, včetně Batelova.
Ráda bych se dozvěděla, zda existuje publikace o tkalcích v Jihlavě, tomto řemesle a tkalcích okolo roku 1600-1650.

Odpověď

Dobrý den,

literatury k tomuto tématu je bohužel velmi poskrovnu. Ivana Ebelová, autorka článku "Zlatá doba jihlavského soukenictví", uvádí:

"Je s podivem, že i přes zcela výjimečné postavení jihlavského soukenictví v rámci dějin textilních řemesel neexistuje s výjimkou více než půl druhého sta let staré práce Karla Wernera či práce France Rubyho z konce osmdesátých let 19. století žádné novější souhrnné kritické zpracování daného tématu, a to ani přesto, že zvláště v padesátých a šedesátých letech minulého století se osudy jihlavského soukenického řemesla a především obchodu se suknem staly předmětem zájmu nejednoho badatele."

Zdroj: Ebelová, Ivana . Zlatá doba jihlavského soukenictví. Ebelová, Ivana. In: Jihlavská archivní ročenka / Jihlava : Okresní úřad a Státní okresní archiv v Jihlavě 2-3, (2002,) s. 53 - 54.

Tímto Vám doporučujeme k prostudování celý její článek dostupný v periodiku Jihlavská archivní ročenka, č.2 -3 (2000 - 2001), 2002, s. 52 - 72.

Publikace zmíněné ve výše uvedené citaci:

* WERNER, Karl. Urkundliche Geschichte der Iglauer Tuchmacherzunft. Leibzig, 1861.

* RUBY, Franz. Das Iglauer Handwerk in seinem Thun und Treiben von der Begründung bis zur Mitte des achtzentenJahrhunderts urkundlich dargestellt. Brünn, 1887.

Další použitou a doporučeno literaturu můžete nalézt na konci výše zmíněného článku.

O historii okolních měst Brtnice a Batelov se můžete dočíst v publikacích:

* JANÁK, Jan et al. Dějiny Brtnice a připojených obcí. 1. vyd. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1988. 436 s., [142] s. fot. Vlastivědná knihovna moravská; sv. 52.

* TAUSCH, Jaromír a kol. Batelovsko: kronika o lidové kultuře, tradicích a životě lidí. Batelov: Obecní úřad v Batelově ve Vydavatelství 999, 2006. 293 s. ISBN 80-86391-21-3.

* BOŘECKÝ, Jiří a POLICAR, Pavel. Dějiny Batelova. 1. vyd. Batelov: Obecní úřad Batelov, 1998-2001. 2 sv. ISBN 80-239-0709-3.

* PÁTEK, Alois Josef. Brtnice Trhová a zboží brtnické. Ve Velkém Meziříčí: A.J. Pátek, 1887. 97 s.

* MLEJNEK, Ondřej. Panská Lhota v raném novověku. Vyd. 1. Brtnice: Městský úřad v Brtnici, 2008. 127 s. Edice Vysočiny. ISBN 978-80-254-2454-4.

Vybraná citace z knihy " Dějiny Brtnice a připojených obcí":

"Podobný osud mělo i plátenictví. Brtničtí pláteníci vyráběli r. 1767 polokastor, poloraš, látky na ženské sukně, mezolán a šerky. V r. 1789 bylo na brtnickém panství 72 tkalců lnu s deseti tovaryši a dvaceti učni a všichni pracovali na 85 stavech; do r. 1798 se tento stav téměř nezměnil.  Na rozdíl od soukenictví bylo plátenictví vesnickým zaměstnáním, takže ne všichni uvedení tkalci pracovali v Brtnici. V r. 1798 požádali jihlavští soukeníci panovníka o ochranu před zničením konkurencí místních a okolních pláteníků a provedené šetření zjistilo, že v Brtnici pracovalo 26 mistrů s devíti tovaryši a pěti učni na 40 stavech, z toho u 14 mistrů se pracovalo na dvou stavech. Jeden tkadlec se dvěma tovaryši vyráběl i vlněné produkty, bylo to však jen asi 75 kusů vlněného čajku, který prodával v okolí na výročních a týdenních trzích. Všichni ostatní pláteníci pracovali jen na obyčejných tkalcovských stavech, a to po jednom mistru v Komárovi cích, Panské Lhotě, Malém a Uhřínovicích. Proces zanikání tkalcovského řemesla postupoval pomaleji než u soukenictví, takže ještě k r. 1843 bylo v Brtnici 15 tkalců a v Přísece jeden, i tkalcovské stavy však v průběhu druhé poloviny 19. století utichly. "

JANÁK, Jan et al. Dějiny Brtnice a připojených obcí. 1. vyd. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1988.  str. 214.

Příspěvky o tkalcovství a soukenictví v Jihlavě z pozdějších dob (18. století a 19. století) :

* Janák, Jan. Tkalcovství v Jihlavském kraji koncem 18. století. Janák, Jan. In: Vlastivědný věstník moravský Brno : Muzejní a vlastivědná společnost v Brně 52, č. 3, (2000,) s. 228-238.

* Fasora, Lukáš. Moderní podnikání v soukenictví 1770-1848 (Brno, Třebíč, Jihlava). Lukáš Fasora. In: Opomíjení a neoblíbení v české kultuře 19. století : úředník a podnikatel : sborník příspěvků z 26. plzeňského sympozia k problematice 19. století : Plzeň, 23.- 25. února 2006 / Praha : KLP, 2007 s. 227-235.