Tituly a data narození a úmrtí

Text dotazu

Jak se správně uvádí tituly osob a jejich data narození a úmrtí na náhrobcích?

Odpověď

Dobrý den.

na Váš dotaz jsem našla následující odpověď:

Správný nápis na náhrobku a také na katafalku by měl mít tento tvar:

Titul před jménem, takže Ing. František Nový, a data se píší v této podobě:

* 26. 10. 1943

+ 25. 1. 2012

Při hledání odpovědi na Váš dotaz jsem čerpala z těchto zdrojů:

Szabo, Miloš, 1964-. Pražské hřbitovy. Olšanské hřbitovy I. & II.  Miloš Szabo.  1. vyd. Praha : Libri, 2010. 207 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-7277-442-5.

Szabo, Miloš, 1964-. Pražské hřbitovy. Olšanské hřbitovy III.  Miloš Szabo.  1. vyd. Praha : Libri, 2011. 245 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-7277-487-6.

Szabo, Miloš, 1964-. Pražské hřbitovy. Olšanské hřbitovy IV.  Miloš Szabo.  1. vyd. Praha : Libri, 2012. 434 s., [8] s. obr. příl.Terminologický slovník. ISBN 978-80-7277-501-9.

Na některých náhrobcích je měsíc rozepsán slovy, jinde se objevují římské číslice, nikde jsem však nenašla nulu před číslem. V příloze Vám posílám ještě fotografii jako příklad nápisů na náhrobku.

Pro zajímavost přikládám odkaz na publikaci Národního památkového ústavu Epigrafika v památkové péči:  http://cd.ujep.cz/kamil/methodica/2_epigrafika.pdf