Titul Ph.D. před jménem

Text dotazu

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jak se zkracuje titul Ph.D. před jménem. Někde se uvádí, že se osoba s tímto titulem zkráceně uvádí jako Dr. Jan Novák a někde jako dr. Jan Novák. Píše se tedy malé "dr." nebo velké "Dr." ? Na internetu je v tomto nepřehledno. Existuje nějaká směrnice toto upravující? Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

neoficiální zkratky vědeckých a akademických titulů píšeme s malým počátečním písmenem – „dr.“ (doktor), „ing.“ (inženýr).

S velkým počátečním písmenem bychom tuto zkratku psali, pokud by se jednalo o držitele oficiálního titulu „Dr.“ (v ČR byl krátce udělován na začátku 90. let, existoval či existuje i v některých cizích zemích).

Zdroje:
Šaur, V.: Pravidla českého pravopisu s výkladem mluvnice. Praha : Ottovo nakladatelství, 2012.
Internetová jazyková příručka ÚJC AV ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz/

 Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).