titul Ph.D.

Text dotazu

Dobrý den, považuje se napsání titulu Ph. D. s mezerou za hrubou chybu?

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme pravidla psaní titulu  podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd:

- titul Ph.D. se uvádí za jménem, např. Ing. Jan Novák, Ph.D. ("pozn."Ph.D." psáno bez mezery!)

- byl převzat z anglosaských zemí

- doslovný překlad je doktor filosofie

- uděluje se absolventům studia v doktorských studijních programech

- je srovnatelný s dřívějším titulem kandidát věd - CSc

Jak bylo tedy právě řečeno, titul "Ph.D." reprezentuje nyní tzv. "velký doktorát", složený v příslušném vědním oboru. Je určen úspěšným absolventům postgraduálního studia (zpravidla 3-letého) na vybraných univerzitách, které mají k jeho udělování od Ministerstva školství zvláštní licenci. Nahradil tituly CSc. (což byl kandidát věd) a DrSc. (což byl doktor věd, kterým se stal kandidát věd po složení "velkého" doktorátu).

Použité zdroje

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=783

http://info.edu.cz/en/system/files/pravopis.pdf