Tištěné zákoníky z období vlády Josefa II.

Text dotazu

Dobrý den,

máte ve Vašich sbírkách zákony Josefa II.? Od dob Marie Terezie vycházely
tiskem. V katalogu STT jsem našel pouze "Allgemeines bürgerliches
Gesetzbuch. Wien 1786." Nevím, co se v něm dá najít, a proto se na Vás
obracím, jestli máte nějaké další tištěné zákoníky či sady zákonů z období
vlády Josefa II., v nichž bych našel zákony upravující právní řízení kolem
dědictví.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pro vyhledávání zákonů z období Habsburské monarchie bychom Vám doporučili využít digitální knihovnu ALEX (http://alex.onb.ac.at/), kterou buduje rakouská Národní knihovna ve spolupráci s dalšími rakouskými institucemi.
Součástí digitální knihovny ALEX je i Sbírka justičních zákonů (Justizgesetzsammlung, J.G.S.), která byla v josefinské době oficiálně vydávanou úřední sbírkou zákonů pro celé soustátí. Patent o dědické posloupnosti potvrdil Josef II. v roce 1786, tento patent je uváděn pod číslem 548/1786 J.G.S., v digitální knihovně ALEX ho naleznete na http://alex.onb.ac.at/cgi-content/anno-plus?apm=0&aid=jgs&datum=10030003&zoo
m=2&seite=00000044&x=10&y=16, text zákona je možné uložit i ve formátu pdf.

Justizgesetzsammlung vycházela v letech 1786 (obsahovala zákony od roku
1780) od roku 1849, oficiální názvy této sbírky v jednotlivých obdobích naleznete např. na http://homepage.univie.ac.at/josef.pauser/php/downloads/pauserquellenkunde.p
df (str. 36).

Sbírka justičních zákonů z období panování Josefa II. by v NK ČR podle naskenovaného Generálního katalogu I (http://katif.nkp.cz/katalogy.aspx)
měla být k dispozici ve dvou exemplářích:
* Josephus des Zweyten Römischen Kaisers Gesetze und Verfassungen im Justizfach für Böhmen, Mähren, Schlesien, Oesterreich ob und unter der Enns ... in der ersten vier Jahren seiner Regierung. Prag : Schönfeld, 1786-1794.
3 svazky.
signatura: 65 C 109, 25 A 458
Záznamy si můžete prohlédnout v Generálním katalogu I > skříň Janak - Iž > zásuvka Jordan-Jouq > záznam č. 1052, 1053 (1054 rozpis svazků k záznamu č.
1053). Oba exempláře jsou součástí sbírek spravovaných Oddělením rukopisů a starých tisků (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_studovna2.htm),
neověřovali jsme tedy přímo v příslušném svazku, zda skutečně obsahuje Patent o dědické posloupnosti 548/1786 J.G.S.

Tento patent by také mohl být uveden v souhrnném vydání zákonů z let
* Repertorium über sämmtliche unter den Regierungen Ihrer Majestäten Josephs II., Leopolds II., und Seiner jetzt regierenden Majestät Franz I.
erflossenen, und in dieser Gesetzsammlung enthaltenten Gesetze und Verfassungen imJustitz-Fache : vom Jahre 1780 bis Ende des Jahres 1820. -- Wien : Kaiserliche-königlicher Hof-und Staats-Aerarial-Druckerei, 1823. 893 s.
signatura: A 202, kniha je uložená v Centrálním depozitáři Hostivař, na základě platného čtenářského průkazu je možné ji objednat ke studiu prostřednictvím Elektronického katalogu NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000310173&local_base=nkc).

Josef II. v oblasti občanského práva potvrdil vedle Patentu o dědické posloupnosti i další zákony, v 1783 manželský patent (117/1783 J.G.S.) a v roce 1786 schválil celý první díl občansko právní kodifkace (591/1786 J.G.S., http://alex.onb.ac.at/cgi-content/anno-plus?apm=0&aid=jgs&datum=10030003&zoo
m=2&seite=00000071&x=22&y=2).  "Allgemenes bürgerliches Gesetzbuch", jehož záznam jste našel v bázi STT, by podle našeho názoru mohl být oním prvním dílem občansko právní kodifikace Josefa II. Do češtiny přeložil tento zákoník  Josef Zlobický a vyšel pod názvem "Wsseobecná Práwa Městská. Dlj prwnj" v  roce 1787.

použitá literatura:
* Stát a právo v období absolutismu : sborník. Brno : Masarykova univerzita, 2005. s. 30-31, 35-36,43-44.