Těžba rudných nerostů v Krušných horách

Text dotazu

Dobrý den,
na univerzitě jsem dostal zadání referátu s názvem "Budoucnost těžby rudných nerostů v Krušných horách". Rád bych Vás požádal o doporučení literatury či jiných zdrojů informací o rudných ložiscích (známých i těžených)v Krušných horách.
Mnohokrát Vám děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

knihy můžete dohledat ve volně dostupných katalozích na adrese http://aleph.nkp.cz/F, především Souborný katalog ČR (báze SKC, zde kromě bibliografického záznamu daného dokumentu také uvidíte informaci, která česká knihovna titul vlastní), Česká národní bibliografie (báze ČNB) a katalog NK ČR (báze NKC).

 Příklady vyhledaných knih v Souborném katalogu ČR pomocí klíčový slov Krušné hory, těžba, ložiska, rudy, apod.:

* Weinhold, Günter. Die Zinnerz-Lagerstätte Altenberg/Osterzgebirge: Bergbaumonographie. Dresden: Sächsisches Landesamt für Umwelt und Geologie, 2002. 273 s. Bergbau in Sachsen; Band 9.

Klíčová slova: Krušné hory * Německo * geologie * hornictví * ložiska rud * mineralogie

* Pinta, Václav. Kremsiger Gebirge: historie rudného dolování v přísečnickém revíru. Chomutov: Václav Pinta, 2001. 31 s. ISBN 80-238-6963-9.

Klíčová slova: ložisková geologie -- Česko * těžba rud -- dějiny * těžba rud -- Česko * Krušné hory (Česko a Německo)

* Bernard, Jaromír., Götz, Antonín. a Urbanec, Jaroslav. Cínovec: rudný důl v Krušných horách. [S.l.: s.n., 19-- ]. 65 s.

Klíčová slova: ložisková geologie * rudní ložiska * Krušné hory (Česko a Německo)

* Baumann, Ludwig, ed. Metallogenetische Untersuchungsergebnisse aus dem Erzgebirge (Krušné hory). Freiberg: Technische Universität Bergakademie, 1996. 234 s. Freiberger Forschungshefte. Geowissenschaften. Lagerstättenlehre; C 467. ISBN 3-86012-036-0.

Klíčová slova: krušnohorsko-duryňská oblast * krušnohorský pluton * granitoidy * metalogenetická provincie * geneze ložisek * hydrotermální ložiska * parageneze * vrásnění variské * rudy Sn * rudy W * rudy Fe * radioaktivní suroviny

* Seltmann, Reimar, ed. a Breiter, Karel, ed. Ore mineralizations of the Krušné Hory Mts. (Erzgebirge): third biennial SGA meeting, Prague, August 28-31, 1995: excursion guide. Prague: Czech Geological Survey, 1995. v, 200 s., [6] l. obr. příl. ISBN 80-7075-189-4.

Klíčová slova: ložisková geologie -- Česko * rudní ložiska -- Česko * rudní mineralizace * Krušné hory (Česko a Německo)

* Breiter, Karel. Genetic types of tin deposits in the western part of the Krušné hory Mts. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 1987. 49 s. Folia Musei Rerum Naturalium Bohemiae Occidentalis. Geologica, 25.

Klíčová slova: ložiska rud * ložiska cínu

* Rojík, Petr. Historie cínového hornictví v západním Krušnohoří: kouzlo hornické Přebuzi, Nejdku a jejich okolí = Geschichte des Zinnbergbaus im westlichen Erzgebirge: Zauber der Bergstädte Frühbuss und Neudek und deren Umgebung. Vyd. 1. Sokolov: Okresní muzeum a knihovna Sokolov, 2000. 232 s. ISBN 80-238-6095-X.

Klíčová slova: hornictví -- Česko * těžba cínu -- dějiny *  Krušné hory (Česko a Německo : oblast) -- dějiny

Pokud bystě měl zájem také o české články, doporučujeme Vám opět na adrese http://aleph.nkp.cz/F využít katalog ANL - články v českých novinách, časopisech a sbornících. Příkladem opět uvádíme některé z vyhledaných článků:

* Sejkora, Jiří a Breiter, Karel. Historický rudní revír Krupka, Krušné hory = Historical ore district Krupka, Krušné hory Mts., Czech Republic. Bulletin mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze, 1999, 7, s. 29-45. ISSN 1211-0329.

Klíčová slova: rudy Sn * kasiterit * greizen * žíla rudní * těžba * důl * historie * Česká republika * Čechy

* Řehoř, Vratislav a Grygárek, Jiří. Hlubinná těžba a úprava magnetitu v českých zemích po roce 1945. Historie hornictví. Uhlí-Rudy-Geologický průzkum, 2012, s. 15 - 19. ISSN 1210-7697.

Klíčová slova: magnetit * rudné * revíry * ložiska * Československo * Krušné hory * Měděnec * Kovářská * Chomutovsko * hlubinná * těžba * úpravy * využití

* V Krušných horách se bude opět těžit lithium. Technik, 2012, 20(3), s. 24-25. ISSN 1210-616X.

Klíčová slova: těžba nerostných surovin * rudní ložiska *  lithium * ložiskový průzkum * Krušné hory (Česko a Německo)

* Rojík, Petr. Zapomenuté cínové revíry v českém Krušnohoří. Uhlí-Rudy-Geologický průzkum, 2009, 16(9-10), s. 19-22. ISSN 1210-7697.

Klíčová slova:

* Janoušová, Jaroslava. Zašlá sláva rudných hor. Země Světa, 2006, 5(2), s. 10-13. ISSN 1213-8193. Dostupné také z: http://www.zemesveta.cz/archiv/rocnik-2006/krusne-hory-2-2006/694-3/zasla-slava-rudnych-hor.

Klíčová slova: Holub, Emil 1847-1902 * rudy -- těžba -- Krušné hory (Česko) -- 21. stol., * Krušné hory (Česko) -- 21. stol., počátek

Zajímavé by pro Vás také mohly být odkazy volně na webu:

* http://www.hornictvi.info/histhor/lokality/krusna_h/KR_HORA.htm

* http://www.geology.cz/aplikace/fotoarchiv/galerie.php?galerie=25

* http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/v-krusnych-horach-nasli-nemci-nejvetsi-lozisko-cinu-na-svete-909745

* http://www.krusnehory.eu/sluzby/krusnohorska-muzea/

Užitečná by také pro Vás mohla být referenční služba "Zeptejte se geologa" http://www.geology.cz/extranet/popularizace/zeptejte; případně Vám také doporučujeme navštívit knihovnu na vaší fakultě/katedře, jejíž fond jistě bude odpovídat zaměření školy a také Vaší práce.