Těžba paliv

Text dotazu

Dobrý, den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na seminární práci jsem dostala téma Podniky těžící paliva v ČR a tak jsem se chtěla zeptat, jestli neznáte nějaké zdroje, z kterých bych mohla čerpat. Mockrát Vám děkuji za odpověď. Na shledanou.

Odpověď

Dobrý den, přehled podniků a firem, které se zabývají těžbou paliv byste mohla nalézt v následujících publikacích:

1) Katalog firem, podnikatelů a služeb z oblasti energetiky a příbuzných oborů '96. -- 1. vyd.. -- Praha : Profes J&K, 1995. -- 418 s.
2) Ročenka : elektroenergetika, hornictví, plynárenství, teplárenství. -- Praha : GAS, 1999-2004. -- sv. ; 25 cm.
3) Základní informace o významných firmách energetického hospodářství České republiky. Rok 1994-95. -- 1. vyd.. -- Praha : Vupek, 1997. -- přeruš. str. : tab.

Podrobnější informace o jednotlivých podnicích naleznete v jejich výročních zprávách, např.:

4) Výroční zpráva / MUS. Most : Mostecká uhelná společnost, [199-]- .
5) Výroční zpráva / Ostravsko-karvinské doly. Ostrava : Ostravsko-karvinské doly, [199-]- .
6) Výroční zpráva / Západočeské uhelné doly Zbůch. Zbůch : Západočeské uhelné doly, [199-?]- .
7) Výroční zpráva / Severočeské doly, Chomutov. Chomutov : Severočeské doly, [199-?]- .
8) Výroční zpráva / Sokolovská Uhelná. Vřesová : Sokolovská uhelná, [199-?]- .
9) Výroční zpráva = Annual report / Moravské naftové doly, Hodonín. Hodonín : Moravské naftové doly,, [199-]- .
10) Výroční zpráva = Annual report / Českomoravské doly Kladno. Kladno : Českomoravské doly, [19--?]- .

Můžete použít i další publikace:

11) Jiskra, Jaroslav. Z historie uhelných lomů na Sokolovsku : od Johanna Davida Edler von Starcka po Sokolovskou uhelnou, a.s. [Sokolov] : Sokolovská uhelná, 1997. -- 206 s. : il. (některé barev.) ; 31 cm. ISBN 80-238-2642-5 (v knize neuvedeno : váz.).

12) Uhelné hornictví v ostravsko-karvinském revíru / kolektiv autorů. -- Ostrava : Anagram, 2003. -- 564 s.: il. (některé barev.), mapy, portréty, plány, faksim. ; 31 cm + mapy (10 map v pouzdru). ISBN 80-7342-016-3 (Anagram : váz.).

13) Vrbová, Marie. Uhelná společnost s budoucností. -- Chomutov : Severočeské doly Chomutov, 2001. -- 23 s. : barev. il. ; 30 cm. ISBN 80-238-8191-4 (v knize neuvedeno : brož.)

14) Rada, Otakar. Těžba dřeva v lesích zemědělských podniků. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Institut výchovy a vzdělávání Ministerstva zemědělství ČR, 1999.--
51 s. : il. ; 21 cm. -- (Ekologie). ISBN 80-7105-186-1 (brož.).

15) Rudné a uranové hornictví České republiky. -- Ostrava : Anagram, 2003. -- 647 s. : il. (některé barev.), mapy, faksim. ; 34 cm. ISBN 80-86331-67-9 (Anagram : váz.).

16) Hnědé uhlí v České republice : významný domácí zdroj energie. -- Vyd. 1.. -- Praha : Pulford, 1997. -- 28 s. : barev. il. ; 30 cm. ISBN 80-85842-08-4 (brož.)

17) Luxa, Jan. Doly Bílina : z historie hornictví k současnosti dolování na Bílinsku. Teplice : NIS, 1997. -- 223 s. : il., mapy, portréty a faksimile (část barevně) ; 31 cm. ISBN 80-238-1766-3 (váz.).

18) Dobývání uhlí na Kladensku : historie kladensko-slánsko-rakovnické pánve. -- Ostrava : Kartis : OKD Ostrava, 2006. -- 751 s. : il. (některé barev.), mapy, portréty, faksim., plány ; 33 cm + faksim. map a dokumentů v samost. ochranném kartonovém pouzdře ([25] složených l. ; 65 x 46 cm). ISBN 80-254-0490-0 (v knize neuvedeno : váz. a volné l. v přebalu)

19) Lednický, Václav, 1941- . Hornické aktivity podniku Baťa, a.s., Zlín. -- 1. vyd.. -- Ostrava : VSB - Technická univerzita, 2004. -- 80, [8] s. ; 21 cm. ISBN 80-248-0908-7 (broz.) : neprodejné

Další dokumenty si můžete vyhledat prostřednictvím online katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) nebo Souborného katalogu ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc) zadáním výrazů těžba, paliva, těžba and česko apod. do vyhledávacího pole Předmět. V případě, že máte platný čtenářský průkaz NK ČR, můžete si z online katalogu NK ČR knihy ihned objednat ke studiu pomocí ikonky Exempláře. V Souborném katalogu naleznete informaci o tom, která knihovna vlastní hledaný dokument, v úplném zobrazení záznamu, v návěští Ve fondu. Pro ověření dostupnosti dokumentů v městských knihovnách je možné použít souborný katalog SKAT (http://www.skat.cz).

Cenným zdrojem pro Vás mohou být také webové stránky jednotlivých podniků a firem, které obsahují charakteristiku, zaměření, vývoj společnosti, také výroční zprávy, statistiky a různé přehledy atd. (např. Lesy ČR - http://www.lesycr.cz/cs/). Pro vyhledávání můžete použít například vyhledávače Google (http://www.google.com), Jyxo (http://jyxo.cz), Seznam
(http://www.seznam.cz) apod.