textnout, vytestovat - čeština - moderování

Text dotazu

Prosím,v jednom nejmenovaném rádiu moderátorka užívá výraz,,můžete nám TEXTNOUT(třeba stav počasí v regionu),a teď trpím u lyžování,pani Neummanová používá výraz,,technici pro běžkaře nestačily VYTESTOVAT lyže.Snad otestovat.Omlouvám se předem,pokud moje dotazy jsou hloupé.

Odpověď

Bohužel váš dotaz je pro naši knihovnu příliš specifický,doporučuji obrátit se na on-line poradnu Ústavu jazyka českého.
Níže uvádím kontakty a odkazy, snad vám pomohou.
 V současné době se objevuje mnoho nových slov, často z oblasti  informačních technologií. (textová zpráva-textovka-textnout) Poměrně dost výrazů lze dohledat ve Slovníku nespisovné češtiny. Anglicismy (anglicizmy, anglismy) v češtině se vyskytují v odborné terminologii některých oborů, do češtiny pronikaly v několika vlnách a některé z nich postupně zdomácněly. V některých oborech a společenských vrstvách dospěl vývoj až téměř ke vzniku ustáleného slangu,  který je směsí češtiny a angličtiny a používá nejen anglické výrazy, ale i anglické větné a slovní vazby a anglické prvky v  gramatice a pravopisu.

      poradna@ujc.cas.cz
      http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/
      http://pcslang.wz.cz/#t
      http://www.fit.vutbr.cz/lib/slovniky.php.cs

ISBN           978-80-7345-198-1.

Použité zdroje

Hugo, Jan, ed. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov. 3., rozš. vyd. Praha: Maxdorf, ©2009. 501 s.