textilní vlákna

Text dotazu

anglické označení planého hedvábí

Odpověď

Dobrý den,

ve fondu Národní knihovny ČR je slovník, zaměřený na motýly. VEDRAL, J. Česko - anglický slovník jmen motýlů. Praha: JTP, 2006., kde se uvádí mnoho anglických názvů pro bource morušového (např. bombycid, bombycid moth, silkworm moth,...). Je zde uvedeno i velké množství anglických názvů pro martináče (např. martináč habrový - emperor moth, hruškový - greater emperor,...). Mimo jiné je zde taky uveden martináč dubový, anglicky tassah, tusser, tussorr, tussur, o kterém se v jiném zdroji dovídáme, že:
"plané hedvábí - divoké hedvábí jsou vlákna z kokonů některých volně žijících nebo chovaných martináčů. Do skupiny planého hedvábí patří tussah (též tussar nebo tussa) a muga."
Zdroj: informace z internetu, nepotvrzeno
V některých zdrojích se hovoří přímo o bourci tussah = tusser moth. Proto bohužel nedokážeme přesně zodpovědět Váš dotaz. Velké překladové slovníky uvádějí pouze bource morušového, většinou jako silkworm.