termín konfesijní

Text dotazu

Dobrý den, mohu se zeptat co si mám představit pod pojmem konfesijní poměry 14. a 15. století ? Co vlastně slovo konfesijní znamená ?

Odpověď

Konfese znamená vyznání a v křesťanství se užívá v několikerém příbuzném významu. Jednak znamená vyznání víry, shrnuté do základních článků. Např. apoštolské vyznání víry, začínající "Věřím v Boha Otce všemohoucího."
Později vyznání znamená souhrn základních článků v různých protestantských církvích, např. Confessio bohemica, vyhlášená 1575 - na níž se podílelo několik nekatolických církví, nebo Augsburská konfese (viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Augsburg_Confession).
Pokud jde o termín konfesijní poměry, týká se toho, k jakému vyznání lidé v dané době příslušeli. Od poloviny 14. století sílí v Evropě řada náboženských reformních hnutí, která postupně vyvrcholí vznikem řady protestantských církví, zejména v 16. století. Patřili mezi ně např. husité, navazující na anglického mistra Viklefa.

Podrobnější vylíčení situace najdete zejména v první z knih:
Církev a náboženský život Západu na sklonku středověku / Francis Rapp ; [z francouzštiny přeložila Stanislava Káňová]. -- 1. vyd.. -- Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 1996. -- 343 s. ; 21 cm

A history of the medieval church : 590-1500 / Margaret Deanesly. -- Repr.. -- London ; New York : Routledge, 1994. -- 283 s. : mp. ; 20 cm