Templštýn

Text dotazu

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na správné jméno zříceniny templářského hradu u Ivančic. Někde se užívá Templštýn, jinde Templštejn. Který výraz je dobře a proč? Za vaši odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v publikacích o hradech, které máme v Referenčním centru NK ČR k dispozici, se všude uvádí název "Templštejn". S výrazem Templštýn jsme se setkali pouze v rámci několika málo internetových odkazů (např. http://turista.707.cz/templstyn.html ). Tedy my bychom se přikláněli k variantě Templštějn, ovšem zda-li je Templštýn např. nějaké místní pojmenování, už bohužel určit nedokážeme.

Procházeli jsme následující litertauru:

* PLAČEK, Miroslav. Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. 1. vyd.. Praha : Libri, 2001. 768 s. ISBN 80-7277-046-2.

* HOSÁK, Ladislav; ZEMEK, Metoděj a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. [Sv.] 1, Jižní Morava. 1. vyd.. Praha : Svoboda, 1981. 364 s. : fot., mp., [32].

* DAVID, Petr; SOUKUP Vladimír. 888 hradů, zámků, tvrzí České republiky. 1. vyd. Praha : Kartografie : Soukup & David, 2002. 335 s., 58 s. ISBN 80-7011-709-5.

Ani jedna z těchto publikací neuváděla název Templštýn jako variantu jména Templštějn.

S dotazem s také můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna ), zde by Vám měli odborníci podat jazykové vysvětlení tohoto jevu.