Téma masopust v české literatuře

Text dotazu

Vážená knihovno :-), prosím o radu.
Píšu BP o masopustu v naší obci - o jeho pořádání. Snažím se zjistit výskyt tématu masopust v české literatuře. Ať hledám jak hledám, nalezla jsem na diskuzi Hanýžku a Martínka od J. Š. Baara. Matně jsem si vybavila postavu medvěda a medvědáře z Vančurova Kubuly a Kuby Kubikuly. Vím, že lze v on-line katalogu knihovny vyhledat klíčové slovo, ale opět jsem nebyla příliš úspěšná: Jaroslav Durych - Masopust, Josef Topol - Konec masopustu. Poradíte mi nějakou vychytávku, jak hledat nebo na koho se obrátit?

Odpověď

Dobrý den,

přímo v monografiích jsme toho příliš na Vámi hledané téma nenašli, proto jsme se zkusili podívat do článkové báze ANL na adrese: http://aleph.nkp.cz , kde jsme objevili několik zajímavých citací, které by Vám mohly práci usnadnit:

* KOMÁREK, Karel. Básnický jazyk Jaroslava Durycha. 1. vyd. Jinočany: H & H, 2009. 231 s., [2] s. obr. příl. ISBN 978-80-7319-095-8.

* MARTINKOVÁ, Jitka. Časovost v dramatické tvorbě Josefa Topola. Vyd. 1. Brno: Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 2008. 222 s. Výběrová řada doktorských prací. ISBN 978-80-86928-34-0.

* RVAČOVSKÝ ZE RVAČOVA, Vavřinec Leander a ŠLOSAR, Dušan, ed. Massopust. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 572 s. Česká knižnice. ISBN 978-80-7106-344-5.

* FOUSEK, Michal. Durychův Masopust. Tvar, 1992, 3(17), s. 7. ISSN 0862-657X. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=Tvar/3.1992/17.

*SUDKOVÁ SRNCOVÁ, Miriam. Lidové divadlo a masopust. Genius loci českého jihozápadu VII: regionální specifika v celonárodním kontextu: sborník z konference konané 20. a 21. října 2010 v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, 2012, 7, s. 198-210. ISBN 978-80-87311-17-2.

* JAREŠ, Michal. Krvavý masopust oregonský aneb Svět "amerického" detektiva Léona Cliftona jako exotika pro nenáročného čtenáře. Cizí, jiné, exotické v české kultuře 19. století: sborník příspěvků z 27. ročníku sympozia k problematice 19. století: Plzeň, 22.-24. února 2007. Praha: Academia; KLP, 2008. s. 330-336. ISBN 978-80-200-1584-6.

* JIROUŠKOVÁ, Martina. Zobrazení zla v historických románech Jaroslava Durycha: (Masopust, Rekviem a Služebníci neužiteční). Tvar, 1998, 9(5), s. 12. ISSN 0862-657X. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/?path=Tvar/1998.

* HAVELKA, Tomáš. S Masopustem do Averna (tedy do pekla)!. Česká literatura, 2011, 59(4), s. [621]-631. ISSN 0009-0468.

* HAVELKOVÁ, Veronika. Doznívání středověkého groteskna v Tragedii Masopusta Mikuláše Dačického z Heslova. Tvar, 1997, 8(16), s. 12-13. ISSN 0862-657X. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/?path=Tvar/1997.

* KAFKA, Jan. Poučení z konce masopustu: jedno z možných sdělení slavné Topolovy hry. A2, 2012, 8(13), s. 6. ISSN 1803-6635. Dostupné také z: http://www.advojka.cz/archiv/2012/13/pouceni-z-konce-masopustu.

* REJŽEK, Jan. Masopustní. Lidové noviny, 1994, 7(26), s. 16. ISSN 0862-5921.

Dále můžete vyzkoušet v prostředí knihovny (např. Národní knihovnu)  Anopress, ale budete mít strašně vysokou odpadovost u jednotlivých článků. Doporučujeme se Vám zaměřit na zdroje, kterými disponuje níže uvedená diplomová práce: https://theses.cz/id/fs68re/MASOPUST_VE_STAR_ESK_LITERATUE___.pdf

Řadu článků najdete i v článkové databázi Ústavu pro český jazyk a literaturu: http://retrobi.ucl.cas.cz/retrobi/hledat.11 ( v řádu desítek článku - velmi doporučujeme)

Např.

Durych, Jaroslav

Jaroslav Durych, Masopust Román Praha, Melantrich 1938

Rf: Kp. /=Knap, Josef ?7 : Durychúv " Masopust " /^Venkov 33, 1938, 5. 73,str.11, 27/3 /

Poslední možností je pokračovat ve vyhledávání informací na diskusních fórech, jak činíte.