Technologie zpracování dokumentů

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych vás požádat o doporučení literatury/zdrojů, které se zabývají technologiemi (stroji) pro tisk a zpracování dokumentů (počínaje knihtiskem, přes "rotačky", až po digitální tiskárny).

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití našich služeb.

K Vašemu dotazu níže uvádím dokumenty nalezené v Souborném katalogu ČR, jedná se
o výběr, vzhledem k šíři tématu, Vám doporučuji prohledat souborné katalogy či další
zdroje včetně Volného internetu. Případně si můžete na toto téma nechat vypracovat
rešerši, jedná se ale o placenou službu. Rešerši vypracovávají zpravidla knihovny (např. viz rešeršní služby v NTK http://www.techlib.cz/cs/129-resersni-sluzby) či akademické
ústavy.

Klíčová slova/předmětová slova použitá v katalozích:
Knihtisk - technika - příručky
Stroje tiskařské - příručky
tiskárny
knihtisk
polygrafie
tiskárny
tiskařské stroje
digitalizace

Zdroj: Souborný katalog ČR (www.caslin.cz)

SKC - Výsledky dotazu:  Slova-Všechna pole= tiskařské stroje

Tiskařské stroje a jejich obsluha : Informativní příruč. o knihtisku pro polygrafické zaměstnance s přehl. některých technik / Jar. Dobrovolný, Karel Brutar. -- Praha : Práce, 1950 (Práce 1). -- 183, [3] s. : [9] barev. obr. příl. ; 8°. -- (Technické příručky Práce ; Sv. 18)

Technický rozvoj polygrafického průmyslu : základní směry vývoje tiskových technik / Jaroslav Šalda. -- Praha : Polygrafický průmysl, [1965]. -- 110 s.. -- (Studie o perspektivním rozvoji polygrafického průmyslu)

Tisk ofsetový : příručka pojednávající o způsobu a základu tisku ofsetového se zvláštním zřetelem pro strojmistra knihtiskařského / Josef Dušek, Josef Řanda. -- Praha : Spolek strojmistrů a tiskařů v Čechách, 1927. -- 48 s. : il.

SKC - Výsledky dotazu:  Klíčová slova= knihtisk and Kód jazyka dok.= cze and Druh dokumentu= knihy

Encyklopedie knihy : starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem
19. století : papír, písmo a písmolijectví, knihtisk a jiné grafické techniky, tiskaři,
nakladatelé, knihkupci, ilustrátoři a kartografové, literární typologie, textové a výtvarné
prvky knihy, knižní vazba, knižní obchod / Petr Voit. -- 2. vyd.. -- Praha : Libri ve spolupráci
 s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově, 2008. -- 2 sv. (655 s., [96] s. obr. příl.,
s. 656-1350, [64] s. obr. příl.) : il. (některé barev.), faksim. ; 31 cm. -- (Bibliotheca
Strahoviensis. Series monographica ; 2) ISBN 978-80-7277-390-9 (Libri : sv. 1-2 : váz.)
Nejlépe: Dílo tiskařů Jednoty bratrské : katalog expozice v Památníku Bible kralické
v Kralicích nad Oslavou : [vernisáž dne 13. července 2001 / texty Jiří Mitáček, Slavomír
Brodesser, Zdeněk Fišer]. -- Brno : Moravské zemské muzeum, 2002. -- 31 s. : il., portréty,
faksim. ; 25 cm ISBN 80-7028-181-2 (brož.)

Knihtiskař a nakladatel František Obzina / Radek Mikulka, Radim Procházka. -- Vyd. 1.. -- [Vyškov : MINT, 199-]. -- 53 s. : il.
ISBN 80-238-5348-1

120 let knihtisku v Ostravě / Bohumír Haleš. -- Ostrava : Ostravské tiskárny, 1999. -- 64 s. : il.

Typographia : písmo, ilustrace, kniha / Oldřich Hlavsa ; Karel Wick. -- 1. vyd.. -- Praha : SNTL, 19976. -- 351 s. : il.

Besedy o dějinách tisku : ohlédnutí za českými nakladateli, typografy a tiskaři / [uspořádala Olga Frídlová]. -- Praha : Národní technické muzeum, 1997. -- 35 s. ; 30 cm. -- (Rozpravy Národního technického muzea v Praze ; 144) ISBN 80-7037-055-6 (brož.)

O starobylé tiskárně : původní historický text. -- Litomyšl : Augusta, 1996. -- Nestr

Typografové : 1468-1939 / [napsali Jan Barták a Vladimír Kraus]. -- 1. vyd.. -- Praha : Naše vojsko, 1996. -- 414 s. : il., portréty, faksimile ; 24 cm

Knihy a knihtiskaři 1880-1940 : z historie přerovského knihtisku : ukázka produkce přerovských tiskáren ze sbírek přerovského muzea : Muzeum Komenského v Přerově, Zámek 22.7.-30.9.1993 / [autorka textu Dagmar Wlosoková]. -- Přerov : Muzeum Komenského, 1993. -- 13 s. : il.

Historický význam kralické tiskárny : expozice Moravského zemského muzea v Brně / Jan Chaloupka. -- 3. vyd.. -- Brno : Moravské zemské muzeum, 1990. -- [30] s. : il.

500 let knihtisku v Brně : 1486-1986 / [zprac. Jaromír Kubíček ... aj.] ; Fot. Amalie Skládanková. -- 1. vyd.. -- Brno : Státní vědecká knihovna : Muzejní a vlastivědná společnost, 1986. -- 205 s. : obr., fot.. -- (Vlastivědná knihovna moravská ; Sv. 53)

Tajemství knihy / Leo Pavlát. -- Praha : Albatros, 1982. -- 269 s.

Knihtisk a Universita Karlova : k 500. výročí knihtisku v českých zemích / Uspoř. a redig. Lubomír Vebr. -- 1. vyd. -- Praha : Univerzita Karlova, 1972. -- 210 s. : fotogr

Dvořákova tiskárna : fenomén Vodňan první poloviny 20. století / [text Rudolf Berka a Aleš Dvořák]. -- Vodňany : Aleš Dvořák za spolupráce Městského muzea a galerie ve Vodňanech, 2007. -- 39 s. : il., portréty, faksim. ; 21 cm ISBN 978-80-254-1974-8 (v knize neuvedeno : brož.)

Jezuitská tiskárna v Praze (1635-1773) : na základě pramenů z Národního archivu / Monika Koldová. -- Praha : Národní muzeum, 2005. -- 48 s. : fot. -- (Sborník Národního muzea v Praze. Řada C, Literární historie, ISSN 0036-5351 ; sv. L (2005), č. 1-4)

Jan Otto : kus historie české knihy / Jaroslav Švehla ; [upravil, poznámkami a slovem editora doprovodil Robert Sak]. -- Vyd. 1.. -- Jinočany : H + H, 2002. -- 318 s., [46] s. obr. příl. : il., portréty ; 22 cm ISBN 80-7319-010-9 (váz.)

Šumanská tiskárna : (1585-1628) / Petra Večeřová. -- Vyd. 1.. -- Praha : Archiv hlavního města Prahy : Scriptorium, 2002. -- 370 s. : il., faksim. ; 27 cm. -- (Documenta Pragensia. Monographia ; vol. 17) ISBN 80-902597-3-1 (Archiv hl. m. Prahy : váz.). -- ISBN 80-86197-42-5 (Scriptorium : váz.) : Kč 340,00

Tiskárny a tisky 19. století.. -- Jindřichův Hradec : Okresní muzeum, 1998. -- Nestr.

Dále můžete prohledat:

JIB (Jednotná informační brána - www.jib.cz)
Národní technické muzeum v Praze (http://www.ntm.cz/cs/knihovna)

případně tyto dokumenty v prostředí Volného internetu
http://www.phil.muni.cz/~virkn/Knihtisk.htm

http://www.sshopct.cz/polygrafie/fpodklady/2.2.Historie.tisku.-.Navaznost.na.kulturni.vyvoj.pdf

http://www.printing.cz/art/tisk_materialy/tisk_desky_hitorie.html

Digitalizace dokumentů:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do;jsessionid=BC0C0125513BB158AA25D7287898C2C7
http://www.manuscriptorium.eu/

www.google.com - do vyhledávacího pole: "digitalizace dokumentů"