taraxacum officinalis

Text dotazu

dobrý den, chci se s vámi o nečem poradit. taraxacum officinalis -- Má nekterá část pampelišky halucinogenní účinky? nebo ne, ale když jo, která ? ...taktéž se chci poradit, v rámci zdravé vživy se konzumuje list, kořen nebo jiná část pampelišky? .. předem dekuji

Odpověď

Dobrý den,

o halucinogenních účincích některé části pampelišky se odborné publikace nezmiňují. Větší množství této grogy může vyvolávat pocit nevolnosti a nepohodlí v žaludku a hlavě, s nutkáním ke zvracení (nauzea). Tyto účinky má především mléčná šťáva rostliny, která je slabě jedovatá.  Kontakt mléčné šťávy s pokožkou může vyvolat dermatitidu (zánět kůže).

V léčitelství, kuchyni či kosmetice nacházejí uplatnění všechny části zmíněné rostliny.  V léčitelství se používá list a kořen nebo kořen s natí. Aplikuje se při chorobách jater, ledvin, žaludku a dvanácterníku, slinivky břišní, při revmatismu a vodnatelnosti. Účastní se na odbourávání cholesterolu a toxinů.

Stále častěji je ovšem pampeliška využívána i v kuchyni. Zvláště mladé lístky bohaté na vitamín C se přidávají do jarních salátů a pokrmů. Z květů se připravuje pampeliškový med a šťáva, rozemletý kořen je možné použít jako náhradu kávy.

V kosmetice se používá pleťová voda připravená z květů pampelišky, která způsobuje blednutí pih.

Použité zdroje:

*  BODLÁK, Jiří. Byliny v léčitelství, v kosmetice a v kuchyni. Olomouc: Poznání, 2005. 295 s. ISBN 80-86606-40-6.

* BOHNE, Burkhard. Bylinky do kuchyně. Praha: Ottovo nakladatelství, 2011. 127 s. ISBN 978-80-7360-981-8.

* CLEVELY, A. M. a RICHMOND, Katherine. Bylinky. České vyd. 1. Praha: Svojtka & Co., 2002. 254 s. Ilustrovaná encyklopedie. ISBN 80-7237-501-6.

* IBURG, Anne. Lexikon přírodní medicíny: obsahové látky, léčebné účinky, užití. 5. vyd. Čestlice: Rebo, 2008. 285 s. ISBN 978-80-255-0106-1.

* http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=132

* http://botanika.borec.cz/smetanka_lekarska_prava.php

* http://botanika.wendys.cz/kytky/K161.php

* http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=65