Sytý hladovému nevěří.

Text dotazu

Prosím o význam přísloví,syty hladovému nevěří, jednou větou pro žáka 2.tridy. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příslovím " sytý hladovému nevěří" se myslí to, že ten, kdo je najedený, je mu dobře, nemá  hlad, těžko uvěří někomu druhému, že existuje takový hlad, který způsobí, že člověku dobře není. Kdo si to sám nezakusil, kdo se jednou nedostal do stejné situace, že měl např. hlad, těžko pochopí toho, kdo hlad má. A nemusí to být samozřejmě jen hlad, může to být jakákoli jiná situace. Podobné jako např.: kdo nic nezkusil, nic neví. Podobná přísloví (obměny) jsou i u různých jiných národů.

Volně čerpáno z:  BACHMANNOVÁ, Jarmila, SUKSOV, Valentin. Jak se to řekne jinde. Česká přísloví a jejich jinojazyčné protějšky. Praha: Knižní klub, 2007.

Nevíme, jestli jsme se trefili do jedné věty, kterou by mohl žák 2. třídy použít ve svém úkolu; trošku nás vaše zadání dotazu překvapuje.