Syntax

Text dotazu

Dobrý den,
nemůžu nikde najít v knihách historický vývoj parataxe a hypotaxe.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k tématu vývoje hypotaxe a parataxe Vám doporučujeme prohlédnout především následující dokumenty, které se věnují historickému pohledu na syntax a jeho vývoji:

* SVOBODA, Karel. Kapitoly z vývoje české syntaxe, hlavně souvětné. 1. vyd.. Praha : Univerzita Karlova, 1988. 243 s.

* HOŠNOVÁ, Eva. K vývoji české syntaxe : (ve vědeckých textech z poslední čtvrtiny 19. století). Vyd. 1.. Praha : Karolinum, 1994. 148 s. ISBN 80-7066-844-X.

* GEBAUER, Jan. Historická mluvnice jazyka českého. Díl IV, Skladba. K vydání upravil  František Trávníček. Vyd. 2., V Academii 1.. Praha : Academia, 2007. v, 763 s. ISBN 978-80-200-1557-0

* Otázky slovanské syntaxe : Sborník brněnské syntaktické konference, 17.-21.4.1961. 1. vyd.. Praha : SPN, 1962. 465 s.

- knihu si registrovaní uživatelé mohou objednat prostřednictvím naskenovaného katalogu KATIF, který je dostupný na adrese http://katif.nkp.cz/ . Pro dohledání publikace zvolte Generální katalog II ( http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx ) /ORGANIZ - PETRD/ OT-OTTE/ záznm č. 338.

Signatura 54 G 6174, při vyplnění objednávky je třeba uvést, že se jedná o svazek 85, Spisy Univerzity J.E.Purkyně v Brně

Informace by také mohli být obsaženy v publikacích:

* Principy strukturní syntaxe. [Díl] III, U pramenů moderní syntaxe : Skriptum pro posl. matematicko-fyz. fakulty Univ. Karlovy. Sest. Petr Sgall, Oldřich Leška. 1. vyd..  Praha : Univerzita Karlova, 1984. 127 s

* FISCHER, Olga. Morphosyntactic change : functional and formal perspectives. 1st pub.. Oxford : Oxford University Press, 2007. xviii, 378 s. ISBN 978-0-19-926705-7 (brož.) * 978-0-19-926704-0 (váz.)

* BAUER, Jaroslav. Vývoj českého souvětí. 1. vyd.. Praha : ČSAV, 1960. 402 s.

Záznamy knih spolu s možností jejich objednání (pokud jste registrovanou uživatelkou NK ČR) naleznete v online katalogu NKC na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Dostupnost dokumentů ve fondech ostatních českých knihoven naleznete v Souborném katalogu ČR na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .