synonymum slova plevel

Text dotazu

Prosím vás o radu. Mám napsat synonymum slova
"plevel", které je na čtyři písmena a třetí písmeno je "L". Napadá mě snad
jen "býlí", ale myslím, že je to slovo pro rostliny obecně. Můžete mi prosím
poradit? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

starší i nové slovníky, které jsme prošli, uvádějí slovo býlí jako synonymum ke slovu plevel, viz níže:

* Příruční slovník jazyka českého. Díl I, A-J. V Praze : Státní nakladatelství,. 1935-1937. s. 223.

býlí, bejlí = plevel

příklady: V hlubokém stínu keřů rostlo býlí, hořký lupen a kopřivy. Býlím zdusilo se mnoho zdárně zasetého obilí.

* Český slovník věcný a synonymický. I. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1969. s. 168.

plevel = ... býlí (např. pýřivka a jiný býl), chmýr (např. chmýr rostoucí u cesty), (lesní) buřeň (např. vysoká buřeň dusí výsadbu smrčků), zř. příživenstvo (např. plevel a všelijaké příživenstvo), expr. smeť (smeť mezi obilím), dial. sekuř (pejřavková sekuř) zř. - zřídka expr. - expresivně dial. - dialektický

* Slovník spisovného jazyka českého. I, A-G. Praha : Academia, 1989. s. 190. býlí - plevel (Vyplít býlí ze záhonu, zahrada zarostlá býlím a bodláčím)

Další použitá literatura:

* PALA, Karel ; VŠIANSKÝ, Jan. Slovník českých synonym. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2000. s. 32, 242. ISBN 80-7106-450-5.

* ČÁLEK, Karel. Nový křížovkářský slovník. Praha : Nakladatelství Plot, 2009. s. 68, 658. ISBN 978-80-86423-96-5.

* http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx