světové sucho a záplavy

Text dotazu

dobrý den chci se zeptat jak to bude vypadat v příštích letech se světem v Japonsku jsou záplavy a požáry jinde.
taky je hodně málo úrody kvůli suchu jak to bde dál bude to horší ? s Českou republikou a jak to bude s vodou nebudeme na tom hůř ? děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nad otázkou jak životní prostředí ve světě a třeba konkrétně v České republice bude vypadat v příštích letech, desetiletích a staletích si vědci a vědkyně neustále lámou hlavy. Jak jste zmínil ve svém popisu, na celé planetě dochází k čím dál tím větším výkyvům počasí. Sucha, srážky, změny větrů povětšinou nabývají na intenzitě a mění se jejich cykly.

Drtivá většina odborníků se shodne na tom, že změny v meteorologických cyklech souvisí s globálním oteplováním planety. „Při vyšší koncentraci oxidu uhličitého ve vzduchu se patrně (90% pravděpodobnost) zvýší síla (rychlost větru, intenzita deště) tropických cyklónů, tedy hurikánů a tajfunů. Celkový počet zřejmě poklesne, protože se zároveň sníží frekvence slabších bouří.“ (http://www.zmenaklimatu.cz/cz/fakta/46-dusledky/1273-fakta). Václav Cílek (2015) jednoduše vysvětluje, že svět je stále teplejší a vlhčí, protože se odpařuje víc vody. "A ta voda, co se odpaří, je odnášena větry. A globální větrná růžice (vzorec, kudy větry vanou) je určována malými rozdíly teplot mezi pevninou a oceánem. To znamená, že jakmile se změní plochy země a moře, změní se i směr větrů. Vody je ve vzduchu víc, ale větry vanou jinak. Navíc v klimatologii stačí malá anomálie a celkové trendy se změní. Ale i když se na všechny údaje dívám skepticky, stejně vidím, že svět se otepluje a to oteplování má za následek změnu větrů a tedy vláhy."

Velkým globálním problémem se tedy stává sucho. V roce 2015 zveřejnila OSN ve své zprávě, že v následujících 10 letech můžeme očekávat přibližně ve 48 zemích velké sucho, které může mít katastrofální důsledky. Nedostatek vody se bude týkat přibližně 3 miliard lidí na celé planetě. Toto sucho by se mělo týkat především „Středo a jihozápad USA včetně Kalifornie, vypadá to na Mexiko. Dále pak kusu Číny, prakticky celé Indie, Pakistánu, Iránu, Iráku, Sýrie a větší části severní Afriky a Středozemí včetně jižního Španělka, jižní Itálie. Zasáhne to Francii, Řecko, Bulharsko, Rumunsko a pás přes východní Ukrajinu až k Baltu.“ (Cílek, 2015).

Velký nedostatek vody by se měl vyhnout střední Evropě, tedy i České republice, nicméně to, že se sucho dotkne téměř poloviny světa, přirozeně ovlivní i nás. Země a regiony, které se budou potýkat s nedostatkem vody, nebudou zemědělsky soběstačné a dá se předpokládat, že se buď zvýší nároky na transport potravin z více úrodných částí světa (čímž pravděpodobně automaticky stoupnou i emise do ovzduší přispívající ke globálnímu oteplování), případně populace začnou migrovat, což může mít dalekosáhlé důsledky. Navíc nutno zmínit, že sucho se již nyní týká i regionů jako je Morava, Žatecko, nebo Lounsko.

Velká sucha a nedostatek vody neovlivňují jen klimatické změny, zapříčiněné do velké míry i globálním oteplováním. Suchu významně přispívá i zvyšující se spotřeba vody. Populace na planetě roste exponenciálně a vodu lidé spotřebovávají nejen na pití, koupání a splachování toalet, ale velké množství vody například mizí i v netěsnících potrubích. Cílek (2015) hovoří i o tzv. virtuální vodě. Jedná se o vodu, která byla nutná pro chov, pěstování nebo výrobu statků, které spotřebováváme. Zdaleka největší množství vody je například spotřebováno k výrobě hovězího masa. Abychom si mohli koupit jeden kilogram hovězího masa, byla potřeba spotřebovat přibližně 15 500 litrů vody. Aby kráva vyrostla musí totiž něco pít a především musí jíst a pěstování krmiva pro hospodářská zvířata spotřebovává velké množství vody. „Virtuální voda“ je spotřebovávána například i při výrobě železa, vína, oblečení a čehokoli jiného. Dle některých propočtů průměrný Evropan/ka spotřebuje přibližně 4500 litrů vody za den!

Lze uzavřít, že velká sucha můžeme nejen v České republice v příštích letech očekávat. Tím, že se staneme skromnými a uvědomělými spotřebiteli/spotřebitelkami a budeme vodou (i tou virtuální) šetřit určitě rozsah a dopady sucha zmírníme a přispějeme tak k lepšímu životnímu prostředí nás všech.

Odkazy na zdroje:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/voda/tyden-vody-predstavu-virtualni-vodu-na-salek-kavy-je-ji-treba-140-litru_1706230630_sam
http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/1489286
http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/osn-varuje-za-10-let-budou-3-miliardy-lidi-bez-vody-kam-se-asi-pujdou-napit--1486686
http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/o-hrozbach-spojenych-se-zmenou-klimatu-vime-mluvme-o-nich-uklidni-nas-to--1403054
http://eurodenik.cz/veda/nasa-ubytek-podzemni-vody-a-sucha-predstavuji-globalni-nebezpeci

Další doporučené zdroje:

Výše uvedené zdroje můžete rovněž využít pro rozšíření svých obzorů v oblast těchto témat.

Kde si publikace lze vypůjčit, najdete například v online Souborném katalogu ČR.

http://aleph.nkp.cz/F/

Klíčová slova:

životní prostředí – globální oteplování- změna klimatu– udržitelný rozvoj - změny meteorologických dějů - sucho- povodně