"švejkovské chování"

Text dotazu

Aké je "Švelkovskeé chovanie"

Odpověď

Dobrý den, výklad konkrétního pojmu "Švejkovské chování" jsme bohužel v žádné z publikací uvedených na konci tohoto emailu, v seznamu použité literatury, nenalezli. Domníváme se však, že představu, co všechno může zahrnovat Švejkovské chování, lze vyvodit i z charakteristiky postavy Švejka, která je načrtnuta v různé míře v uvedených publikacích.

"Švejk je velkým typem satirickým, který vyjadřuje groteskně ironické zesměšnění vládnoucí absurdity, ale současně znázorňuje i humorně optimistický pól života. ... Švejk si ví se vším rady, z každé sutuace nachází východisko. Jeho groteskní maska je zdrojem neobyčejné verbální aktivity, která umožňuje vnikat do mocenského soukolí a vyhrocovat skryté rozpory. Jeho naoko stavěná hloupost je ve skutečnosti přirozenou obranou elementárních lidských hodnot. V nesčíselných humoristických epizodách románu zdůvěrňuje Švejk tento tento reálný, plebejský přístup ke světu, jindy sarkastickým kontrastem k lidské hlouposti a malichernosti. ... Ve Švejkovi vytvořil Hašek svérázný, i když velmi složitý a v mnohém diskutovaný společenský typ, přisuzovaný někdy mylně českému národnímu charakteru."

Literatura viz 1)

" Postava Švejka není mentálně jednoznačná. ... Satiričnost a ironičnost, vyjádřené Švejkovým groteskním idiotismem, jsou pouze jední pólemm charakteristiky této postavy. Na druhém pólu působí obveselující humor, jenž je vyjádřen hravou uvolněností vyprávění. Z napětí mezi oběma póly vznikají nenadálé významové zvraty, v nichž Švejkovo jednání nabývá charakteru komické verbální masky. Jakmile hrozí nebezpečí, že chytrou ironii a šibalství lze prohlédnut, nasazuje autor groteskní masku "metafyzické" blbosti."

Literatura viz 2)

"... Švejk vyjadřuje nezanedbatelnou schopnost člověka čelit realitě, byť byla zakleta v podobě nesmyslné absurdity, přijímat ji svobodně, vysmát se jí. Namísto protestu nebo zápasu rovného s rovným, reaguje Švejk s flegmatem, jenž není únikem ani ústupem, ale pouze přesunem polohy z konfliktu do polohy smyslu. ... Představuje-li Švejk model člověka bezmocného, podřízeného a fatálně nevědomého (je skutečným i "neskutečným" idiotem), není to slabost, ale síla Haškova vidění. Staví totiž svého hrdinu zcela úmyslně mimo mez, za kterou nemůže být přistižen a tudíž ani postihován.

... V jistém smyslu je Švejk "prosťáček boží". Ničemu zdánlivě nerozumí, ale do všeho se plete a všemu kupodivu přichází na kloub. ... Mrzkosti a trapnosti světa bere s důvěřivostí a naivitou, je spíše trpnou obětí než vítězem. Je to ubohý hlupák, cizinec v tomto světě, který svou nechápavostí a nedotknutelností otevírá prameny smíchu. Švejk je "moudrý blázen". Tváří se hloupým a budí smích, ale sám se vnitřně raduje z omezenosti svých odpůrců. Nepochopení je u něho pouze maskou. ... je představitelem prostomyslného, zdravého, lidového myšlení; nalézá pravá slova, která přišla v pravý čas."

Literatura viz 3)

Použitá literatura:

1) Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. Redigoval Vladimír Forst ... [et al.]. 1. vyd.. Praha : Academia, 1985-2008. 7 sv.

2) ZEMAN, Milan a kol. Rozumět literatuře 1 : interpretace základních děl české literatury. 1. vyd.. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1986. 393 s., xvi s.

3) PYTLÍK, Radko. Kniha o Švejkovi. 1. vyd.. Praha : Československý spisovatel, 1983. 478 s.

Doporučujeme Vám podívat se na knihu

BLAŽÍČEK, Přemysl. Haškův Švejk : monografie. 1. vyd.. Praha : Československý spisovatel, 1991. 252 s. ISBN 80-202-0294-3. Mohla by také obsahovat potřebné informace. V NK ČR jsou dva exempláře (sign. 54 H 180769 je pro prezenční výpůjčku do Všeobecné studovny, v současné době půjčená do 26.2.09; sign. SF III 019167 pro absenční výpůjčku domů, nyní půjčená do 27.2.09). Záznam knih spolu s nabídkami zapůjčení dohledáte v online katalogu NKC na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .

Zároveň by bylo jistě přínosné projít knihy ze seznamu použité literatury.

Především odkaz 3) je zajímavou studií postavy Švejka jakožto postavy vycházející z autora J. Haška samotného. Podrobnější pročítání knih není z časových důvodů v možnostech služby Ptejte se knihovny.