"švejkovná" a "švejkovna"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení pojmů "švejkovná" a "švejkovna"
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
přímo výrazy "švejkovna, švejkovná" jsme bohužel v příručkách českého jazyka nenalezli.

Ve slovnícich jsme nalezli tyto výrazy:
* švejkařiti - počínat si jako Švejk
* švejkiáda - viz. švejkovina
* švejkovina - švejkovské jednání
* švejkovský - připomínající Švejka
* švejkovství - švejkovské počínání
* švejkovština - švejkovské počínání

Podrobnější informace spolu s praktickými příklady využití těchto výrazů
naleznete:
Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. 9 sv.

Slovník spisovného jazyka českého. Za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. 2., nezměněné vyd.. Praha : Academia, 1989. 8 sv.

Zajímavým zdrojem by také mohly být knihy:
HODÍK, Milan. Encyklopedie pro milovníky Švejka s mnoha vyobrazeními. Vyd.
1.. Praha : Academia, 1998-1999. 2 sv. ISBN 80-200-0672-9 (1. sv. : váz.) *
80-200-0781-4 (2. sv. : váz.).

Informace o dostupnosti publikacích zjistíte prostřednictvím online katalogu NKC, popř. Souborného katalogu SKC v případě ostatních knihoven, viz.
http://sigma.nkp.cz/F/ .

S dotazem se můžete také obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, www.ujc.cas.cz .