svatý Vít

Text dotazu

Prosím o zjištění legendy o sv. Vítovi. Zjistila jsem jen, že to byl snad saský patron, kterého paži věnoval Jindřich Ptáčník českému knížeti (Vratislav, Spytihněv?). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
zasíláme odpověď na dotaz, který nám předali kolegové z knihovny Goethe-Institutu.
Život sv. Víta je popsán v publikaci BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd.. Praha : Regia, 2003. 735 s. ISBN 80-86367-35-5:
"Svatý Vít se narodil do rodiny vznešeného Římana, avšak byl vychováván svými křesťanskými pěstouny. Jako 12-letý chlapec utekl před svým pohanským otcem na Sicílii, údajně modlitbou uzdravil syna císaře Diokleciána, ale když odmítl obětovat tradičním římským bohům, měl být popraven. Napřed ho hodili do kotle s vařícím olejem, poté ho zavřeli do arény ke lvům a tygrům, ovšem nic z toho mu neublížilo, naopak šelmy se k němu chovaly jako ochočená domácí zvířata. Nakonec Víta spolu s jeho pěstouny, vychovatelem Modestem a kojnou Crescenií, kteří ho ke křesťanství přivedli, popravili mečem.
Svatý Vít se stal patronem rodné Sicílie, Saska, kam se dostaly jeho ostatky, a Čech. Čech proto, že saský panovník Jindřich Ptáčník věnoval sv. Václavu v té době mimořádný dar- rameno svatého Víta."
Poněkud romantický výklad legendy o věnování této relikvie naleznete taktéž v této publikaci.

V knize BAUEROVÁ, Anna. Tisíc jmen v kalendáři. 1. vyd.. Praha : Šulc a spol., 1992. 231 s. ISBN 80-901204-3-1 je v detailech mírně odlišný výklad:
" Vít byl na Sicílii vychováván křesťanskými pěstouny (jména se shodují, viz. výše). Po prozrazení a při procesu mu marně domlouval otec i císařský správce Sicílie Valerianus. Vítovi se spolu s pěstouny podařilo uprchnout, v noci přepluli na loďce Mesinský průliv, avšak při cestě po jižní Itálii byli zadrženi a po zjištění, že jsou křesťané, umučeni."

Publikace RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? : encyklopedie křestních jmen.
1. vyd.. Praha : Libri, 2000. 498 s. ISBN  80-7277-013-6 uvádí:
"Vít se narodil kolem roku 297 na Sicílii a zemřel již kolem r.304 v Římě.
Přišel na svět v pohanské rodině, ale jak tehdy bylo zvykem, žil většinou se svým vychovatelem Modestem a kojnou Crescenií, kteří jej nechali také tajně pokřtít. Otec chtěl syna přinutit, aby se zřekl své víry v jednoho Boha. Vít odmítl a s přáteli uprchl do Lucany (jižní Itálie)." Následně jsou zde uváděny obě již výše zmíněné verze života a smrti sv. Víta, spolu se stručnou informací o věnování Vítova ramene sv. Václavu.

Další informace můžete dohledat v knihách věnovaných českým patronům, např.
PIŤHA, Petr. Čechy a jejich svatí. 2., upr. vyd.. Praha : COMDES, 1999. 239 s. ISBN 80-902776-0-8

Všechny knihy můžete dohledat v online katalogu NK ČR na adrese https://aleph.nkp.cz/cze/nkc .

Informace o sv. Vítu naleznete také na Internetu, zde ovšem nelze ručit za jejich správnost:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_V%C3%ADt
http://cs.wikipedia.org/wiki/Katedr%C3%A1la_svat%C3%A9ho_V%C3%ADta,_V%C3%A1clava_a_Vojt%C4%9Bcha