svatomartinská husa II.

Text dotazu

Dobrý den, předně Vám děkuji za odpověď, ale budu ještě zvídavá. Slyšela jsem od průvodkyně z cestovní kanceláře historku o Martinu Tourským, který měl převzít místo biskupa, místu se vzpouzel a proto se údajně schoval v husinci mezi husy, které ho však svým kejnáhním prozradily. A proto skončily na pekáči. Nevím zda to je pravda a zda původ tohoto spojení může pramenit odtud. Budu ráda za případné další informace.

Odpověď

Dobrý den, ano, Vámi zmíněný příběh o chlívku hus, do kterého se sv. Martin ze skromnosti schoval před muži, kteří mu šli nabídnout biskupský úřad, je jednou z uváděných legend, které se vztahují k sv. Martinu Tourskému.
Častěji se ovšem zobrazuje a připomíná legenda o plášti sv. Marina, o nějž se rozdělil s žebrákem.
Legenda o husím chlívku tedy mohla být do určité míry základem pro lidovou tradici pečení husy, založenou na racionálním důvodu (vyřazování nechovné drůbeže), právě v tento den.

* RULÍŠEK, Hynek. Postavy, atributy, symboly : slovník křesťanské ikonografie. 2., upr. vyd. [České Budějovice] : Karmášek, 2006. ISBN 80-239-7434-3.
* Lidová kultura : národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. 1.vyd. Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v nakl. Mladá fronta, 2007.
* VONDRUŠKA, Vlastimil. Církevní rok a lidové obyčeje aneb kalendárium světců a světic, mučedníků a mučednic, pojednávající o víře českého lidu k nim, jakož i o liturgii katolické. 1. vyd. České Budějovice : Dona, 1991. ISBN 80-85463-03-2.