Svátek 1.8. - Věra

Text dotazu

V jakém kalendáři a v kterých letech byl svátek Věra 1.srpna? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
prošli jsme kalendáře z různých let, novější i starší, ale jednoznačnou odpověď o datu svátku Věra jsme nenašli. Nedá se totiž s určitostí říci, v kterém roce se změnil svátek z 1.8. na 8.10. a obráceně. Podle dostupných kalendářů některé roky slaví, resp. mohou slavit, Věry svátky v oba termíny.
Na ukázku vybíráme  roky  v různě dlouhém odstupu; procházet všechny roky od "nepaměti"  nemůže a ani nemáme všechny  kalendáře pro ta období:
Kalendář Československé republiky 1919. - svátek 8.10. Věra.
Kalendář republiky  1923. - svátek 8.10. Věra Kalendář republiky na rok 1924. - svátek 8.10. Věra (Jedná se vždy o kalendář český, v katolickém kalendáři bývá v ten den Brigita; ne v každém kalendáři je ale jak český, tak katolický kalendář. Pokud není Věra i 1.8., tak je tam v těch prvorepublikových letech Milíč z Kroměříže.) Velký rodinný kalendář na  rok 1934. - svátek 1.8. Věra, 8.10. Věra Z pozdějších let:
Velký rodinný kalendář českých zemědělců na rok 1942. - svátek 1.8. Věra, 8.10. Věra Rodinný kalendář 1948. - svátek Věra 1.8. i 8.10.
Kalendář českého zemědělce 1951. - svátek Věra 8.10.
Kalendář družstevní vesnice 1960. - svátek Věra 1.8. i 8.10.
Český lidový kalendář na přestupný rok 1960. - svátek Věra 1.8. i 8.10.
365. Kalendář čtenáře SNDK 1963. - svátek Věra 1.8. i 8.10.
Český lidový kalendář na obyčejný rok 1965. - svátek Věra 1.8.  i 8.10.
Český lidový kalendář na přestupný rok 1968. - svátek Věra 1.8. i 8.10.
Myslivecký kalendář 71. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1970. - svátek měla nositelka jména Věra 1.8. a zároveň  i 8.10. i  v roce 1971 Český lidový kalendář na obyčejný rok 1974. - svátek 1.8. Věra, 8.10. Věra V kterém roce ale zůstal v kalendáři pouze jeden termín svátku Věry, přesně nezjistíme. Zprvu jsme se domnívali,  že do roku 1970 byl svátek Věry vždy 1.8.; pak se jména posunula, nějaký čas měla Věra svátky dva a pak zase jen jeden, ale 8.října. Přesvědčili jsme se však, že tomu tak není.
Podoba, resp. úprava kalendária, se v tiskárnách připravuje za odborné účasti kalendářní komise, která při vydavatelství kalendářů pracuje. V ní jsou kromě představitelů jmenované organizace (Obchodní tiskárny, a.s., v Kolíně) jako poradci též zástupci MV ČR (civilněsprávního úseku), MK ČR, jazykovědci - onomastikové a další odborní spolupracovníci. ...
Zdroj:
Jak se bude Vaše dítě jmenovat? / Miloslava Knappová. 3. vyd. (dopl. a přeprac.). Praha : Academia, 1996. 358 s. ISBN 80-200-0591-9.
Věra svátek, jmeniny 8. října
Věra je slovanského původu a znamená "víra". Je taky možné, že se jedná o zkráceninu slovanského jména Věroslava.
Domácí podoby jména: Věruška, Věrka, Věrunka, Věrča, Věruna, Vera Jméno patří mezi nejoblíbenější jak u nás, tak po celém křesťanském světě.
Známé nositelky jména: Věra Čáslavská - česká gymnastka; Věra Chytilová - filmová režisérka; Věra Ferbasová - herečka; Věra Špinarová - zpěvačka V roce 2012 je 8. říjen pondělí, v roce 2013 bude 8. říjen úterý.
Zdroj: internet
Dotazy na změny dat jmenin v kalendářích v průběhu let jsme již několikrát zpracovávali, viz odkazy níže, z archivu služby Ptejte se knihovny:
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/svatek/?searchterm=svátek
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/stanislav/?searchterm=svátek
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/pna001/tvorba-kalendaria-kdo-urcuje-kdy-ma-ktere-jmeno-v-kalendari-svatek/?searchterm=svátek