Svátek

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo určuje v jaký
den bude mít kdo svátek. A jestli se dá někde vznést dotaz na to proč v
některý den mají svátek dvě jména. Například proč ke svátku Lenky byla
přidána ještě Eleonora.

Odpověď

Dobrý den,

Informace ke svému dotazu najdete v následujících dvou odpovědích z našeho archivu. Doplňujeme jen podle posledního vydání knihy M. Knappové, že v současné době neexistuje žádná závazná norma, která by tvorbu kalendária určovala. A stav, kdy o věci rozhodovala komise odborníků, skončil po r. 1989.

"V praxi to vypadá tak, že většina vydavatelů používá civilní, občanský kalendář z počátku 90. let, který eventuálně doplňuje na některém datu dalším jménem, např. podle některých kalendářů starších, církevních apod.

Nejde ovšem o žádnou obecně závaznou úpravu." (s. 91-92).

Praktickým důvodem toho, že některým dnům je přiřazeno více jmen, je pochopitelně to, že jmen je více než dní v roce.

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/kalendaria-kalendare-jmena/

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/pna001/tvorba-kalendaria-kdo-urcuje-kdy-ma-ktere-jmeno-v-kalendari-svatek/

Pramen:

M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha: Academia 2006, o kalendáriu s. 88-104.