svatební projev otce ženicha

Text dotazu

Co má obsahovat projev otce ženicha při svatbě. Má vůbec být ? Děkuji

Odpověď

Dobry den,

v knize SLUKOVA, Andrea: Svatba: pruvodce pro zacatecniky i pokrocile. Praha: Grada, 2001. S.88-89 se uvadi: " Svatebni hostina vsak nemuze zacit bez pripitku novomanzelum. Prvni pripitek podle tradice pronasi zenichuv svedek cili druzba, nebo hlavni organizator svatby. Jako druhy v poradi pripiji novomanzelum otec nevesty. Ostatni svatebcane mohou pronest pripitky mezi jednotlivymi chody. Neni-li na svatbe dostatek recniku, nevadi. Pripitek staci jen jeden. Je dobre se predem domluvit, kdo se proslovu ujme, jinak okamzik proneseni pripitku budi rozpaky. (Kazdy se jim chce v podstate vyhnout. Pod vlivem dojeti i ten nejzkusenejsi recnik zapomene, co chtel vlastne pritomnym sdelit, nehlede na to, ze nemluvi, ale zajika se.) Novomanzele prijimaji pripitky vsede, pripijejici je pronasi vstoje. ..."
V drivejsich dobach nebo v ruznych regionech podle tradice nebo pri ruznych cirkevnich svatbach se snoubencum zehna. Pozehnani pronasi i otec zenicha, nez se odchazi z bytu nevestinych rodicu k obradu. Pri te prilezitosti take vetsinou oba snoubenci dekuji svym rodicum za to, ze je vychovali.