sv. Haštal

Text dotazu

Kdo byl sv. Haštal?

Odpověď

Dobrý den, sv. Kastulus (Castulus, Haštal) byl správcem císařského paláce v Římě za vlády Diokleciána. V době pronásledování křesťanů jim poskytoval azyl v hořejším patře císařského paláce, kde bydlel se svou maželkou, sv. Irenou Kastulovou. V nebezpečné práci pomáhal Kastulovi také sv. Tiburc. Roku 287 vyslídili pohané úkryt hledaných křesťanů a císařský náměstek Fabian dal Kastula a ostatní odhalené "rozvratníky" vsadit do vězení. Někteří pod nátlakem odpadli od víry, ale většina odmítla obětovat modlám. Tito stateční křesťané podstoupili mučení a dosáhli koruny mučednické. Sv. Kastul byl třikrát natažen na skřipec, ukrutně mrskán, pak vhozen do hluboké jámy a zaživa zasypán pískem. Po nějaké době jej křesťané objevili a tělo pohřbili poblíž Říma.

Pražský chrám sv. Haštala byl založen jako farní kostel na Starém Městě v roce 1234. V roce 1368 se do Prahy dostala lebka sv. Kastula (Haštala). Nejříve byla uložena v chrámu sv. Víta a později přemístěna do kostela sv. Haštala. Po staletí byl světec vzýván při bolestech hlavy.

Použitá literatura a odkazy na další zdroje:

Pracný, Petr. Český kalendář světců. Praha: EWA Edition, 1994. ISBN 80-85764-05-9.

http://catholica.cz/?id=864

http://www.abcsvatych.com/mesice/3/brezen26.htm