sv. Eustach, Eustachova trubice

Text dotazu

Pri ceste do Francie spatrili nasi pratele pred kostelem sv. Eustacha jakousi sochu, jez drzi ruku u ucha, ci neco podobneho. Ma neco spolecneho s tzv. Eustachovou trubici?

Odpověď

Sv. Eustach je patronem lovcu. Eustachovu trubici objevil italsky anatom Eustachio Bartolommeo (ovsem ten se jmenuje podle sv. Eustacha). Nas zaver (a zaver vetsiny z tech, kteri se zajimali o tento dotaz) je takovy, ze sv. Eustach nema s Eustachovou trubici nic spolecneho. Jde zrejme v tomto pripade o tzv. eponymum, jmeno ci nazev vznikly z vlastniho jmena. Viz pripojene zaznamy slovniku.

Název Anatomická eponyma
Autor Páč, Libor, 1941-
Vydání 1. vyd.
Nakl. údaje Praha : Galén, c2000
Rozsah 103 s. ; 19 cm

Název Slovník anatomických jmen
Autor Herber, Otto
Vydání 2., upr. vyd.
Nakl. údaje Praha : SZdN, 1955
Rozsah 207, [1] s. : [2] s. obr. příl. ; 8°