sv. Bruno

Text dotazu

Dobrý den,
žádám Vás o radu týkající se zdroje, ve kterém bych našla informace o jednom
ze světců - svatém Brunovi, který zemřel roku 1101. Potřebuji pouze krátký
medailonek tohoto světce, který bude v českém jazyce.
Dále bych se v této souvislosti ráda zeptala, zda je možné nalézt zdroj,
který by poskytoval informace o zeměpisných jménech, které se vyskytovaly v
textech starší české literatury a následně by tato zeměpisná jména
vysvětloval v dnešním kontextu (dnešní podoba názvu).
Mnohokrát děkuji za Váš čas, omlouvám se za krkolomně položený dotaz.

Odpověď

Dobrý den,

informace stručnějšího rázu o sv. Brunovi (Kolínském) můžete získat např. z následujících publikací:

* HEYDUK, Josef. Svatí církevního roku. Praha : Vyšehrad, 2001. S. 178-179. : il. ; 21 cm. ISBN 80-7021-385-X.

* RULÍŠEK, Hynek. Postavy, atributy, symboly : slovník křesťanské ikonografie. V Hluboké nad Vltavou : Alšova jihočeská galerie, 2005. [500] s. : il. (některé barev.) ; 30 cm. ISBN 80-85857-48-0.

* FLORENTOVÁ, Helena. Křesťanské nebe : poznáváme světce v umění a legendách. V Praze : Artia : Granit, 1994. S. 76 : barev. il. ; 30 cm. ISBN 80-85805-17-0.

* ATTWATER, Donald. Slovník svatých. Vimperk : Papyrus ; Rudná u Prahy : JEVA, 1993 (Vimperk : Tiskárny Vimperk). S. 83-84 ; 21 cm. ISBN 80-901365-7-5 (Rudná u Prahy : váz.). ISBN 80-85776-06-5 (Papyrus : váz.)

* PRACNÝ, Petr. Český kalendář světců. Praha : EWA, 1994 (Plzeň : Typos). S.240-241; 24 cm. ISBN 80-85764-05-9.

Podrobněji o životě tohoto světce pojednávají knihy:

* Svatí na každý den : historie, spiritualita, umění. [Sv. 4]. Říjen, listopad, prosinec / [editor Antonio Tarzia ; autoři textů o vybraných svatých Domenico Agasso jr. ... et al. ; z italského originálu ... přeložili Adam Mackerle, Vlasta Klekerová, Markéta Štěpánková]. Kostelní Vydří :

Karmelitánské nakladatelství, 2010. Str. 39-42. ISBN 978-80-7195-293-0 (sv. 4 : váz.)

* RAVIK, Slavomír. Velká kniha světců. Praha : Regia, 2002. S. 181-183 : il. ; 21 cm. ISBN 80-86367-24-X.

Pěkný medailonek v češtině jsme nalezli také na internetových stránkách - http://catholica.cz/?id=4751

Co se týče Vašeho druhého dotazu, bohužel jsme žádnou publikaci, článek či odbornou studii k této problematice nenalezli. Existují samozřejmě slovníky vysvětlující původ místních jmen s přehledem jejich historického vývoje, změn atd., většina z nich je zaměřena na ČR. Nejsme si však jisti, zda je to přesně to, co hledáte.

Nicméně asi neobsáhlejší a nejúplnější v tomto směru je 5-ti svazkové dílo Antonína Profouse:

Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny / naps. Antonín Profous, Jan Svoboda, Vladimír Šmilauer. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv. ; 24 cm.

Pro vyhledání dalších podobných publikací můžete využít např. elektronický katalog Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ), kde do vyhledávacího pole Předmět zadáte spojení místní jména, dotaz můžete případně omezit pouze na dokumenty v češtině, dle Vaší potřeby.

Mohla byste se také obrátit na Ústav pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php ), kde by Vám kolegové mohli poradit vhodnější a odbornější prameny, které by přesněji odpovídaly Vašemu požadavku.