sv.Anezka a K.univerzita

Text dotazu

Kdy se stala Anezka svatou?
Kdy byl postavena Karlova univerzita?

Odpověď

Dobrý den,
1)O svatořečení Anežky se snaží, neúspěšně, již Jan Lucemburský, poté jeho syn Karel IV. a později pak např. Leopold II. Habsburský - teprve pražský arcibiskup kardinál B. J. Schwarzenberg dosahuje v roce 1874 prohlášení Anežky za blahoslavenou - svatořečena je pak 12. listopadu roku 1989 papežem Janem Pavlem II.

2) V roce 1348 český a římský král Karel IV. zakládá listinou ze 7. dubna univerzitu se čtyřmi fakultami(svobodných umění, lékařskou, právnickou a teologickou) Roku 1366 Karel IV. zakládá kolej pro dvanáct mistrů (Karlova kolej) V roce 1372 právnická fakulta vytváří samostatnou univerzitu juristů (trvala do 1418/19) Roku 1383 Karlova kolej získává dům na Starém Městě (Karolinum), který od přestavby let 1383/86 slouží jako sídlo celé univerzity. Pokud se Vám jedná o tuto historickou budovu University Karlovy-Karolinum, další informace naleznete na http://www.cuni.cz/UK-1436.html, více informací o Universitě Karlově pak naleznete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Univerzita_Karlova.