Suttnerová, Berta: Odzbrojte

Text dotazu

Zabývám se baronkou Suttnerovou - roz. Kinskou, která
práve pred 100 lety obdrzela jako první zena na svete Nobelovu cenu míru.
Její kniha ¨Die Waffen nieder¨, která ji tak proslavila byla prelozena Vojtechem Náprstkem v r. 1894 do cestiny pod názvem \"Odzbrojte!\". A tady moje prosba: Existuje toto ceské vydání? Dalo by se zapujcit? Treba jen k nahlédnutí a za úcelem výpisu v knihovne?

Odpověď

Knihu "Die Waffen nieder!" Berthy von Suttner ve vydání z roku 1894 jsme v katalozích Národní knihovny ČR ani jiné knihovny v ČR nenalezli.
V NK ČR je dostupné pouze vydání z roku 1896 (na stránkách Českého rozhlasu Brno je ovšem toto vydání uvedno jako vydání první, viz. http://www.rozhlas.cz/brno/poradykat/_zprava/160953, autorka zde však neuvádí, z jakého zdroje tyto informace čerpala). Vydání z roku 1896 však přináší další otázky - na titulním listě je uvedena jako překladatelka Vlasta Pittnerová, hned za titulním listem však následuje dedikace: "památce Vojty Náprstka, původce překladu této knihy" (je snad myšlen jako finanční původce?).

Další rozpor nalezneme v knize VANČURA. Jiří. Einsteinovo řešení světa bez válek. Brno: Doplněk, 2001. ISBN 80-7239-088-0. Zde je uvedeno: "v Čechách se o vydání roku 1894 zasloužil Vojta Náprstek a překladatelka Vlasta Pittnerová" (z čehož nemlze usuzovat, že by Náprstek knihu sám přeložil, spíše se domníváme, že její vydání finančně podpořil). I některé další zdroje neuvádí Náprstka jako překladatele, spíše jako iniciátora (http://www.radio.cz/de/artikel/7198).
Doporučovali bychom Vám kontaktovat knihovnu Náprstkova muzea, která spravuje pozůstalost Vojty Náprstka a jeho vlastní knihovnu. Je tedy možné, že pokud Náprstek knihu opravdu přeložil, pravděpodobně vlastnil i její výtisk.
(Knihovna Náprstkova muzea PhDr. Milena Secká, CSc., vedoucí oddělení, bibl.npm@aconet.cz).

Pokud máte zájem studovat vydání z roku 1896, je Vám k dispozici k prezenčnímu studiu v Národní knihovně ČR. Pokud jste registrovanou čtenářkou NK ČR můžete si knihu do studovny předem objednat přes elektronický katalog NKC (http://sigma.nkp.cz/F).