Šumberova ulice

Text dotazu

CHtěl bych vědět po kom byla pojmenována Šumberova ulice v Praze 6.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ulice na pražském Veleslavíně je pojmenovaná po Cyrilu Šumberovi (3.7.1901-10.5. 1944). Cyril Šumbera byl funkcionář KSČ, spolupracoval s II. ilegálním ústředním výborem KSČ. V roce 1942 byl zatčen gestapem  a o dva roky později byl popraven v Drážďanech. Ulice vznikla v roce 1962 a od svého vzniku je pojmenaná po Šumberovi.  Podrobnější životopis Cyrila Šumbery najdete v knize "Nedokončené životopisy".

Použité zdroje:

* LAŠTOVKA, Marek a kol. Pražský uličník. 2. díl, O-Ž. Praha: Nakladatelství Libri, 1998. s. 251. ISBN 80-85983-25-7.

* NOVÁK, Václav aj. Malá pevnost Terezín. 2., přeprac. vyd. Praha: Naše vojsko, 1988. s. [106f]. Dokumenty / ČSPB; Sv. 216.

* BARTOŠ, Josef, ed. aj. Nedokončené životopisy: portréty mladých lidí, kteří položili život v boji proti fašismu. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1987. s. 237, 240.

* https://vufind.mzk.cz/Record/MZK01-000660302

* http://www.vets.cz/vpm/mista/obec/1616-praha-8/Lindnerova/