stupňování přídavných jmen

Text dotazu

Dobrý den, domnívám se, že v češtině nelze stupňovat přídavné jméno horký, vařící, zmrzlý. Je to pravda? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dotazy na otázky z české gramatiky je lepší konzultovat s pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Internetová jazyková příručka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/  uvádí:

vařicí

dělení: va-ři-cí

jiné je: vařící

význam: varný, sloužící k vaření

příklady: vařicí zařízení; vařicí deska

poznámky k heslu: v úzu doloženo ojediněle: vařicí zařízení; vařicí deska; ale: (Slovník spisovné češtiny) SSČ ani SSJČ (Slovník spisovného jazyka českého) toto slovo neuvádějí, běžné je varný

U přídavného jména horký je plně spisovný druhý stupeň horčejší, v jazykové praxi však běžný není.

horký

dělení: hor-ký

2. stupeň: horčejší

3. stupeň: nejhorčejší

příklady: horcí favorité; horká linka;

neděle byla ještě horčejší než sobota

zmrzlý

dělení: zmrz-lý

2. stupeň: zmrzlejší

3. stupeň: nejzmrzlejší

příklady: zmrzlá voda; zmrzlý trávník; zmrzlé maso; čím je sníh sušší a zmrzlejší, tím volíme vosk tvrdší