Strom jambovník

Text dotazu

Hezký den, potřebuji vědět,jak vypadá strom jambovník, popřípadě jestli rodí nějaké plody... je i u nás?

Odpověď

Dobrý den, pod názvem jambovník jsme žádný strom nenašli. pouze pod názvem jambóza,  jambosa.
Všeobecná encyklopedie ( Praha: Diderot, 1999) uvádí:
Jambóza je stromek nebo keř, jehož usušená poupata se používají jako koření hřebíček.

Zahradnický slovník naučný (Praha, 1997) uvádí:
Jambosa caryophylles: hřebíčkovec kořenný, matečná rostlina obecně známého tropického koření hřebíčku.

Ottův slovník naučný (Praha: J.Otto, 1897) uvádí:
Jambosa je rod stromovitých rostlin myrtovitých vesměs indických. Jambosa malaccensis (černá) je strom značně vysoký s dlouhými lesklými listy. Plody (tzv. růžová jablka) jsou malvice hruškovité, tmavočervené, skoro černé, dužnina bílá šťavnatá chuti vinné. Strom má svou pravlast v Indii, pěstuje se jako ovocný strom hlavně v Brazílii.