Stříbro, mincovní stříbro

Text dotazu

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi stříbrem a tzv. mincovním stříbrem? Jaké je složení mincovního stříbra? Jaké je složení alpaky? Děkuji,

Odpověď

Dobrý den, čisté stříbro bývá používáno k ražbě jen málo. Již od středověku se slévalo ve stanoveném poměru s mědí (tzv. náčist - příměs méně hodnotného kovu k drahému kovu, aby se z této slitiny pak razily mince, náčist tvořila většinou měď a její podíl v mincovním kovu určoval mincovní řád, ten však velmi často nebyl dodržován). V novější době jsou do mincovního stříbra přidávány i jiné kovy (nikl, zinek) za účelem zvýšení odolnosti proti oděru a ke zvýšení chemické stability. Ryzost stříbra se uvádí ve zlomku v tisícinách.

Alpaka neboli nové stříbro, pakfong, niklová mosaz je slitina mědi (58-66%), niklu (11 až 26%) a zinku. Nikl ji činí odolnější proti korozi, rozpouští se v ní a propůjčuje jí tažnost a houževnatost. V přesné mechanice je alpaka kostrukčním materiálem, vyrábí se z něj tlačítka přístrojů, přestavovací korunky hodinek a úhlové stupnice. Součásti vyrobené z alpaky se pokovují chromem, niklem nebo stříbrem. Alpaka se používá i na výrobu ozdobných předmětů, váz, příborů a v bižuterii.

Použité zdroje:
PETRÁŇ, Zdeněk; RADOMĚRSKÝ, Pavel. Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numismatiky. Praha: Nakladatelství Libri, 2006. Str. 147, 206. ISBN 80-7277-319-4.
Technický slovník naučný. A-Č. Praha: Encyklopedický dům, 2001. Str. 79-80. ISBN 80-86044-17-3.