Strana postele

Text dotazu

Dobrý den, je možné nějak zjistit, proč v manželských postelích leží žena většinou na levé straně (z pohledu ležícího), jestli je to nějaký zvyk a nebo to má nějakou symboliku?

Odpověď

Dobry den, bohuzel se nam nepodarilo nalezt odpoved na Vas dotaz. Informaci o rozdeleni stran postele mezi muze a zenu jsme nalezli pouze v knize  Proc muzi neposlouchaji a zeny neumi cist v mapach. V dalsi literature tykajici se dejin bydleni se spise zminuje skutecnost, ze postel s rodici casto sdilely i deti a pripadne i navstevy.

"I doma se muzi chovaji instinktivne a v loznici si vybiraji luzko ci misto blize ke dverim. Je to symbolicky akt obrany vchodu do jeskyne. Prestehuje-li se manzelsky par do noveho domova nebo bydli-li v hotelu, kde jsou dvere mistnosti blize luzku zeny, muze muz citit neklid a mit potize se spankem, aniz zna duvod.... Neni-li muz doma, zena vetsinou prevezme ulohu ochrance a spi na jeho strane postele ..."
"Muzi v zertu rikaji, ze ve svem manzelskem lozi spi blizko  dveri proto, aby mohli rychle utect, ale ve skutecnosti  jde o instinkt ochrance."
PEASE, Allan; PEASE, Barbara. Proc muzi neposlouchaji a zeny neumi cist v mapach. V Brne : Jiri Alman, 2000. s. 71-72. ISBN 80-86135-15-2 .