stolování

Text dotazu

Dobrý den, nepodařilo se mi dohledat, jak postupovat při jídle, když je naservírováno na více talířích. Hlavní chod maso, omáčka na jednom,příloha - brambory, krokety,... na druhém talíři či v jiné nádobě. Přendá se část přílohy na talíř s masem? Jí se odděleně z obou talířů?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz jsme nalezli ve Velkém lexikonu společenského chování, Praha Grada, 2011, s. 235 :

b) vyšší forma jednoduché obsluhy, také nazývaná "zakládací", přičemž při této formě obsluhy jsou přílohy podávány zvlášť na talířích či mísách.

Host má k dispozici překládací příbor a jídlo si dává na talíř sám.