sterling

Text dotazu

V mnoha anglických textech se peněžní částky objevují v STG (sterling), co je to za měnu česky a kde se s ní platí? Nebo je to jen jiný název pro britskou libru?

Odpověď

Skutečně jde o libry: Sterling byl starší anglickou mincí, jejíž název se později zachoval jen v názvu libra sterlinků (pound sterling). V oblasti výroby stříbrných šperků ap. znamená sterling slitinu, která obsahuje více než 92,5 procent čistého stříbra. tento standard byl dlouhou dobu vyžadován pro britské mince. V roce 1821 byl stříbrný standard nahrazen zlatým, který v Británii platil do r. 1931. (Ottův sl. naučný, Encyclopedia Americana).