statistika periodik

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz ohledně v současnosti vydávaných novin a časopisů. Statistický úřad zpřístupnil informace o počtu vydaných novin a časopisů v roce 2002. Konečné číslo je 3 363 periodik. Lze nějakým způsobem nalézt jmenný seznam těchto novin a časopisů, popřípadě jejich žánrové roztřídění? Zpracovávám toto téma na diplomovou práci.

Odpověď

Existuje statistika periodik, kterou zpracovává Národní knihovna a vydávána je prostřednictvím Ministerstva kultury - v ní jsou periodika za dané roky strukturována podle obsahu a dalších kritérií. Přístupná je jednak v tištěné podobě (Statistika kultury, Praha: Informační a poradenské středisko pro místní kulturu, Centrum informací o kultuře), vychází od r. 1998. Na internetu jsou ročenky i příslušné údaje přístupné na adrese:
http://www.nipos-mk.cz/statistika/default.asp?id=54.
Se seznamem periodik za daný rok je to horší. Národní knihovna zpracovává jen statistický přehled o počtu. Částečné údaje lze získat z elektronického katalogu NK (báze NKC), ale katalogizační záznamy jsou strukturované tak, že přesný seznam odpovídající statistikám získat nelze.