Statek Boří dvůr, Lednicko-Valtický areál

Text dotazu

Hledám jakékoliv informace k zemědělské usedlosti, později statku Boří dvůr/Theimhof, nebo k již zaniklé osadě Goldschein/Genža/Jelčín nebo také Kelčín. Hlavně by mě zajímal stavební vývoj a případně dochovalé stavební dokumentace budov.

Odpověď

Dobrý den,
Ke  stavebnímu  vývoj tohoto statku a k  případné stavební dokumentací Vám doporučujeme kontaktovat Moravský zemský archiv v Brně (webové stránky: http://www.mza.cz/ ), kde by měli mít uloženy ve sbírkách potřebné údaje (http://www.mza.cz/fondy-a-pomucky.php ) např. dílčí archivy v Moravském zemském archivu archivované:  Lichtenštejnské ústřední ředitelství statků (1766), 1901 - 1925, Lichtenštejnský stavební úřad Lednice 1752 - 1945, Lichtenštejnská katastrální správa Olomouc 1775 - 1941.
Váš dotaz zkuste odeslat na webovou adresu badatelna@mza.cz, správcem fondu je paní Kopečná s emailovým kontaktem: kopecnam@mza.cz . Režim návštěv daného archivu přikládáme v dalším odkazu: http://www.mza.cz/pruvodce-pro-badatele.php .

V následujících odkazech naleznete stručnou historii Bořího dvora i jeho současné zaměření:
http://www.valtice.cz/default.aspx?id=4
http://www.stajeboridvur.cz/

V následující  publikaci (Voldán, Vladimír, ed. St. archiv v Brně: Průvodce po archivních fondech. Sv. 2. Praha: Archivní správa ministerstva vnitra ČSR, 1964. 363, [1] s. Průvodce po st. archivech; Sv. 17.) jsme zjistili tyto informace k lichtenštejnským archivům:

Písemnosti vzešlé z činnosti správních a hospodářských institucí bývaly jednak soustřeďovány v lichtenštejnských registraturách ve Valticích a v Bučovicích nebo po přísném výběru v rodinné Domácím archivu ve Vídni, jednak zůstávaly na místech svého vzniku. V bučovickém archivu jako v nejrozsáhlejším a nejdůležitějším lichtenštejnském depozitáři na Moravě byl soustředěn archivní materiál z jiných lichtenštejnských statků, hl. po první světové válce z oblasti tehdejší ČSR. Po roce 1918 došlo k vleklému a celkově neúspěšnému vyjednávání čsl. Státu o další osudy licht. Archivů. Bylo dosaženo toho, že některé velkostat. Fondy byly soustředěny do Bučovic, fond velkostatku Plumlova, ochuzený o jisté starší spisy, byl roku 1934 deponován v městském archivu v Prostějově a fondy velkostatku Rudy nad Moravou, Rumburka a Lanškrouna byly předány státu. Jiné fondy byly vyvezeny do Vídně. Písemnosti v Bučovicích nedostaly ani odbornou správu. Dnes jsou fondy lichtenštejnské provenience většinou uloženy ve Státním archivu v Brně, zbývající ve Státním archivu v Opavě, zvláště v jeho janovické pobočce, ve Státním archivu v Litoměřicích. Nejcenější archiválie ovšem chová lichtenštejnský Domácí archiv.