Stát jak solný sloup

Text dotazu

Co to znamená "Zůstal stát jako solný sloup"?

Odpověď

Dobrý den,

úsloví "stát jak solný sloup" odkazuje na biblický příběh o zániku Sodomy a Gomory. Biblický text vypráví o pěti jordánských městech (Sodoma, Gomora, Adama, Seboin a Ségor), která se rozhodl Jahve zničit i s jejich hříšnými a bezbožnými obyvateli. Zachráněni byli pouze čtyři spravedliví - Lot, jeho žena a dvě dcery. Jejich záchrana ovšem byla podmíněna tím, že se při cestě z města nesmí ohlédnout. Zvědavá Lotova žena se ovšem ohlédla na hořící město za sebou a proměnila se v solný sloup.

Úsloví "proměnit se/obrátit se v sloup", "stát,zůstat jako (solný) sloup" se užívají ve významu zarazit se úžasem, v šoku a zcela strnout, a to v reakci na nějakou nečekanou či zlou zprávu, pohled či zjištění.

Použitá literatura:

* ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy slovesné. 1. vyd. Praha : Academia, 1994.

* Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1. vyd. Praha : Academia, 1983.

* ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. 4., V nakl. Academia 2.vyd. Praha : Academia, 2000.

* FUČÍK, Bedřich. Zakopaný pes, aneb, O tom jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví. 2., dopl. vyd.Praha : Albatros, 1992.

* KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká? Olomouc : Alda, 1994.