Starší pojmenování osady Rousínov

Text dotazu

V zakládací listině vyšehradské kapituly hlásící se k roku 1088 (viz Codex diplomaticus Bohemiae I., zápis č. 387) je mezi majetky kapituly uvedena též lokalita gruzineuizi (v novočeštině se uvádí gruziněves, hruzíněves). Prosím o zprávu, je-li možné potvrdit hypotézu, že tato lokalita má souvislost s osadou Rousínov, která je součástí města Horní Jelení.

Odpověď

Dobrý den,
v odborné literatuře jsme nalezli pouze dvě zmínky vztahující k lokalitě Gruzineuizi.  První uvádí August Sedláček ve svém "Místopisném slovníku historickém království českého", druhá se nachází v knize: "Místní jména v Čechách".

August Sedláček předpokládal, že obec  Gruzineuizi mohla předcházet  městečku Chroustovice u Vysokého Mýta. Konkrétně uvádí:
"Chroustovice, městečko u Vys. Mýta, v němž byl již r. 1349 farní kostel a postoupen k biskupství Litoměřickému (snad Gruzineuizi v základním listu Vyšehradském 1088)."
(SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království českého. Vyd. 2., v Argu 1. Praha: Argo, 1998. s. 337.)

V knize Místní jména v Čechách je uvedeno přímo heslo Hruziněves: "Hruziněves, někdejší  ves vyšehradské kapituly" 1088 (...) Gruzineuizi (...) Tato ves ležela asi u Vysokého Mýta, protože se uvádí vedle Vraclavě a Jenšovic."
(PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 5.díl. Dodatky.  1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1960. s. 180.)

I když se jedná o stejnou oblast, Vaši domněnku bohužel výše uvedené zdroje nepotvrzují.

Hypotézu o souvislosti lokality Gruzineuizi a Rousínova ovšem zkuste konzultovat ještě s odborníky daného oboru (např. s pracovníky Historického ústavu AV ČR: http://www.hiu.cas.cz/cs/)