starověké Řecko, oděvy

Text dotazu

Máte nějakou knihu,která je o Starověkém Řecku a jeho oděvu ?

Odpověď

Dobrý den, Z vaší otázky není zcela jasné, co přesně potřebujete, snad se alespoň zčásti "trefíme" - pokud nikoli, pošlete prosím upřesňující dotaz. O antickém Řecku obecně existuje rozsáhlá literatura i v češtině, základní příručky, tj. encyklopedie, dějiny a slovníky najdete ve volném výběru v referenčním centru Národní knihovny. Dvě hlavní encyklopedické práce v češtině jsou: Encyklopedie antiky, Praha 1973 a Slovník antické kultury, Praha 1974. Ty pod heslem "oděv" uvádějí také základní informace o odívání ve starověkém Řecku. V angličtině pak např. Encyclopedia of Greece and the Hellenic Tradition, London 2000, heslo "Dress". K tématu odívání speciálně ve Starověku existuje v češtině kniha: Kybalová, Ludmila, Starověk (edice Dějiny odívání), Praha, Lidové noviny 1998, která je ve fondech Národní knihovny a můžete si ji půjčit domů nebo k prezenčnímu studiu.

Dále jsou v Národní knihovně publikace o dějinách odívání, většinou v cizích jazycích, které se zabývají i starým Řeckem; a několik cizojazyčných monografií věnovaných odívání v antickém Řecku nebo v Antice. Například:

Bildwörtebuch der Kleidung und Rüstung : Vom Alten Orient bis zum augehenden Mittelalter, Stuttgart 1992;
Boucher, Francois, A History of Costume in the West, London 1996;
týž, 20.000 Years of Fashion, New York b.d;
Heuzey, L., Histoire du costume antique, Paris 1922;
Thiel, Erika, Geschichte des Kostüms, Berlin 1980;
Yarwood, D., The Encyclopaedia of World Costume, London 1988.

Většinu z těchto knih snadno vyhledáte v elektronickém katalogu (báze NKC), některé starší byste našla v lístkovém katalogu v hale služeb.