staročeština

Text dotazu

Platila ve středověku jiná pravidla pravopisu (gramatiky), nebo je v Kralické bibli od počátku přejímaná hrubá gramatická chyba?? Slovo "mol" se přece skloňuje podle vzoru "pán", takže v Iz. 14.11 patří "moly ("pány") tobě podestláno."

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je poměrně specifický a vyžaduje odborné znalosti staré češtiny. My bohužel nejsme jazykoví odborníci, proto bychom Vám doporučili se s dotazem obrátit spíše na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, která je pro Vás dotaz relevantnější. Kontaktní údaje naleznete na adrese http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Nahlédli jsme do publikací, které se zabývají gramatikou staré češtiny, jejich přehled naleznete níže. V knihách  se uvádí, že čeština používala samohláskové a souhláskové deklinace pro rod mužský, ženský i střední. Co pro Váš dotaz také může být důležité je fakt, že ve staré češtině pronikla kategorie životnosti nejprve u jmen osobních, nejpozději u jmen živočišných (např. u typu "jelena", "zajíce" proniká až v 17. století). Tedy je možné, že slovo "mol" nebylo vždy životného rodu. Ovšem jedná se o pouze o naše domněnky na základě informací v literatuře. Jak jsme již psali, je lepší se s dotazem obrátit na odborníky.

Literatura k tématu:

* Porák, Jaroslav. Cvičebnice staročeského tvarosloví: určeno pro posl. fak. filoz. 1. [dotisk] 3. vyd. Praha: SPN, 1990. 222 s. ISBN 80-7066-162-3.

* Pleskalová, Jana. Stará čeština pro nefilology. Vyd. 2. Brno: Masarykova univerzita, 2009. 149 s. ISBN 978-80-210-5015-0.

* Davidová, Dana. Historická mluvnice a dialektologie: Určeno stud. denního studia, studia při zaměstnání a postgrad. studia. 1. vyd. Ostrava: Pedagogická fakulta, 1987. 157 s. Texty / Pedagog. fak. v Ostravě.

Pokud byste chtěla tuto problematiku sama studovat, další literaturu můžete dohledat v online katalozích dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F - především katalog Národní knihovny ČR (NKC) a Souborný katalog ČR (SKC).

Zajímavý by pro Vás také mohl Vokabulář webový,  internetová aplikace, která postupně zpřístupňuje zájemcům o dějiny českého jazyka především slovní zásobu historické češtiny. Vokabulář je dostupný na adrese http://vokabular.ujc.cas.cz/.