Staročeština

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o radu v záležitosti výrazů staročeštiny. Zajímají mě jakékoli slovníky, seznamy i krátké texty s překlady do soudobého jazyka. Pokud cokoli existuje v elektronické podobě moc by mi pomohl i odkaz na webové stránky. Mnohokráte děkuji za Váš čas a přeji příjemný den.

Odpověď

Dobrý den,

co se týče zdrojů v elektronické podobě vztahujících se k Vašemu dotazu, nalezli jsme digitalizovanou podobu Malého staročeského slovníku, který původně vyšel v knižní podobě v roce 1978. Slovník spolu s dalšími informacemi naleznete na adrese http://www.phil.muni.cz/~scheiric/mstcs.html. Také Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR připravuje projekt Elektronického slovníku staré češtiny, který ale zatím ještě není zveřejněn. Informace k tomuto projektu můžete najít na adrese http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=staroces_v#essc .

Z fondu Národní knihovny (elektronický katalog NKC,
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=NKC) Vám potom můžeme nabídnout několik publikací v klasické tištěné podobě, které mohou více či méně odpovídat Vašemu požadavku. Jejich seznam uvádíme:

1) PORÁK, Jaroslav. Cvičebnice staročeského tvarosloví: určeno pro posluchače fakulty filozofické. Praha: SPN, 1990. ISBN 80-7066-162-3.

2) DAVIDOVÁ, Dana. Historická mluvnice a dialektologie: určeno studentům denního studia, studia při zaměstnání a postgrad. studia. Ostrava:
Pedagogická fakulta, 1987.

3) ENDERS, Julius. Jazykovědný rozbor Rukopisu Královédvorského, Zelonohorského a dalších staročeských textů s nimi spojovaných. Praha:
Neklan, 1993. ISBN 80-900884-6-5.

4) BĚLIČ, Jaromír. Malý staročeský slovník: příručka ke studiu na filozof a pedagog. fakultách. Praha: SPN. 1979.

5) GEBAUER, Jan. Příspěvky k historii českého pravopisu a výslovnosti staročeské. V Praze: Museum království Českého, 1871

6) GEBAUER, Jan. Slovník staročeský. Praha: Academia, 1970.

7) Slovník staročeský. Praha: Ústav pro jazyk český ČSAV, 1956.

8) Staročeský slovník. Praha: Academia, 1968 - .

9) HORÁKOVÁ, Michaela. Výbor ze staročeských textů. Opava: Slezská univerzita, 1995. ISBN 80-85879-13-1.

10) NOVOTNÝ, Jiří. Zvláštnosti staročeské syntaxe ve srovnání s novou
češtinou: přehledné podání a rozbor základních jevů. [Praha: s.n.], 1950.

11) ŠIMEK, František. Slovníček staré češtiny. Praha: Orbis, 1947.

12) Starší české texty s přehledem morfologie staré češtiny a cvičeními. V
Praze: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, [2000?]. ISBN 80-85899-97-3.