staročeské posvícení, čas konání

Text dotazu

Zajímalo by mě jak nebo podle čeho je dána doba / datum/ konání staročeského posvícení, popřípadě pouti. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, citujeme z Ottova slovníku naučného:

"posvícení (na Moravě hody, něm.Kirmes) je výroční podzimní slavnost na památku posvěcení chrámu. Vyvinulo se z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. První ráz posvícení se zračí v radovánkách, pečení koláčů apod., druhý v obětech, jejichž pozůstatkem je stínání kohouta a shazování kozla. Uvedený zvyk se koná před zlatou (krásnou, pěknou hodinkou, tj. druhý den, v pondělí po posvícení). Po setnutí kohouta se vesničané vrátili do  hospody, kde se tančilo a hodovalo, jako v něděli.
Císař Josef II. chtěje omezit nadpočet posvícení a nešvary při nich, ustanovil obecně posvícení císařské na neděli po sv. Havlu. Ale přesto byla slavívána posvícení dvě, dosavadní a císařské nad to. V městech obyčej slavit posvícení postupně mizel".

Doporučujeme Vám též prohlédnout si následující odkazy :

http://www.vesteckazvonicka.cz/node/125
http://www.novinky.cz/zena/styl/tradicni-martinske-posviceni_100858_jvnt9.html