staročeské posvícení, čas konání

Text dotazu

Zajímalo by mě jak nebo podle čeho je dána doba / datum/ konání staročeského posvícení, popřípadě pouti. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, citujeme z Ottova slovníku naučného:

"posvícení (na Moravě hody, něm.Kirmes) je výroční podzimní slavnost na památku posvěcení chrámu. Vyvinulo se z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. První ráz posvícení se zračí v radovánkách, pečení koláčů apod., druhý v obětech, jejichž pozůstatkem je stínání kohouta a shazování kozla. Uvedený zvyk se koná před zlatou (krásnou, pěknou hodinkou, tj. druhý den, v pondělí po posvícení). Po setnutí kohouta se vesničané vrátili do  hospody, kde se tančilo a hodovalo, jako v něděli.
Císař Josef II. chtěje omezit nadpočet posvícení a nešvary při nich, ustanovil obecně posvícení císařské na neděli po sv. Havlu. Ale přesto byla slavívána posvícení dvě, dosavadní a císařské nad to. V městech obyčej slavit posvícení postupně mizel".

Doporučujeme Vám též prohlédnout si následující odkazy :

http://www.vesteckazvonicka.cz/node/125
http://www.novinky.cz/zena/styl/tradicni-martinske-posviceni_100858_jvnt9.html

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.11.2007 11:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu