staročeská slova

Text dotazu

Potřebovala bych zjistit na tábor význam
slov:večeřadlo, hyrys, česnekyr, berylum, krumlovaný(nebo krumplovaný-já
totiž nevim), čamrda, zprosta, drabant, fraucimor

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jsme ve slovnících nenalezli všechna slova, která uvádíte. U těch, které byly v níže popsané literauře uvedeny, Vám uvádíme jejich význam, v některých případech spolu s příklady použití.

* Večeřadlo= jídelna, místnost, kde se večeřelo.

Př. Uzavřel pokojík a šel mlčenlivě s kolegou do klášterního večeřadla.

( pozn. večeřadlko= malé večeřadlo; večeřiště, večeřišče= večeřadlo)

* Krumpovati, krumplovati= vyšívání (perličkami apod.)

* Čamrda= lid. knoflík

Př. Hráli na házenou, o kuličky nebo o čamrdy.

= knoflík s hřídelíkem uprostřed (hračka) Př. Udělali si z knoflíku čamrdu a pokud viděli, točily jím.

= přezdívka pohyblivé osobě

Př. Tebe nebolí nožičky, viď, ty malá čamrdo!

= nadávka záletnici

= terč s knůtkem ke svícení olejem

* Drabant= pěšák s halapartnou, ozbrojený pěší sluha

* Fraucimor= ženský pokoj, oddělení v dome vyhrazené ženám.

Př. královna šla do svého fraucimoru

= ženské služebnictvo s družina šlechtické paní Př. Do vykazaných pokojů se paní se svým fraucimorem odebrala.

= žena, ženština

Př. Ve společnosti veselých fraucimorů.

* Berylum- nejblíže tomuto slovu jsme nalezli slovo "beryl"

Beryl= nerost křemičitan, bezbarvý nebo do zelena, žluta nebo modra zbarvený

* Zprosta- ne zcela jistý původ

= hanlivé označení "sprostý" asi z předložkového spojení "z prosta"

Slova hyrys a česnekyr (spojení s česnekem, které se na první pohled zdá zřejmé, jsme bohužel nikde nenašli a tedy neověřili) nebyla v žádné publikaci uvedena.

S dotazem se můžete také obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, kde Vám odborníci na český jazyk jistě poradí. Služba je dostupná na adrese www.ujc.cas.cz .

Použitá literatura:

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1

Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. 9 sv.

Slovníček staré češtiny. Zpracoval František Šimek. Praha : Orbis, 1947. 235-[II] s.

Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze : J. Otto, 1888-1909. 28 sv.